Ty, kdo vyrostli na dechovce, potěší Krnovanka a bigbíťáky zakládající člen Deep Purple Ian Paice. Sázkou na jistotu jsou Horkýže Slíže i Mňága a Žďorp. Jako krnovská regionální specialita se bude servírovat Poslední výstřel nebo Lovci Nedvědů. A mezi tím nás v týdnu od 4. do 11. září čeká také spousta dalších zajímavých koncertů po celém Krnově.

Krnovské hudební slavností se letos konají už po jednadvacáté. „V Koncertní síni sv. Ducha se v neděli 4. září v 19 hodin uskuteční zahajovací koncert v podání Chantal Poullain, kterou doprovodí Štěpán Markovič Trio. Večer tak bude ve znamení šansonů, které dokonale navodí atmosféru sladké Francie. Závěrečný koncert, jež se bude konat v městském divadle v neděli 11. září v 19 hodin, nabídne Lady Soul, tedy zpěvačku Marii Rottrovou. Chybět nebudou její největší hity a na pódiu se představí v doprovodu hudebního tělesa Big Band Septet Plus Orchestra. Jako host vystoupí zpěvák, kytarista a skladatel Petr Němec, jenž je neodmyslitelně spjat s její doprovodnou kapelou Flamingo,“ řekla Petra Manczalová, ředitelka Městského informačního a kulturního střediska Krnov, které slavnosti připravuje.

Také letos se během osmi dnů hudbou rozezní mnohé krnovské prostory, ať už to bude prostranství u Bauerova památníku nebo synagoga, ve které v úterý 6. září od 18 hodin zazní skladby židovských skladatelů v podání smyčcového tria Gideon. „Vůbec poprvé bude hudební slavnosti hostit Zahrada smyslů, která se nachází u krnovského zámku, kde se ve čtvrtek 8. září od 16 hodin představí oblíbená domácí dechovka Krnovanka. Kofola Music Club pak ve stejný den od 19 hodin nabídne koncert Iana Paice, zakládajícího člena Deep Purple,“ doplnila Petra Manczalová.

Největší zájem jistě bude o festivalovou část, která se tradičně uskuteční v zahradě Střediska volného času Krnov, a to v pátek 9. a v sobotu 10. září. Návštěvníci se se mohou těšit na skupiny Horkýže Slíže, Mňága a Žďorp, Yo Yo Band, Olympic nebo Plavci. Chybět nebude ani Anna K. nebo Viktor Sheen. Domácí hudební scéna bude zastoupena kapelami Poslední výstřel a Lovci Nedvědů. „Zvýhodněné vstupné na oba dny je 400 Kč. Návštěvníci mohou k úhradě použít i dárkové poukazy MIKS Krnov, jimž končí na konci srpna platnost,“ sdělila Petra Manczalová s tím, že vstupné na jednotlivé festivalové dny je 250 Kč a stejně jako v minulých letech budou mít volný vstup děti do 150 centimetrů v doprovodu dospělé osoby.

Program Krnovských hudebních slavností 2022

Neděle 4. září, 19.00 Koncertní síň sv. Ducha (250 Kč, ZTP P sleva 50 %)

Chantal Poullain - zahajovací koncert ve znamení francouzského šansonu v podání herečky a zpěvačky, kterou doprovodí Štěpán Markovič Trio.

Pondělí 5. září, 17.hodin U Bauerova památníku (vstupné dobrovolné)

Klára Veselá Koncert akordeonistky, zpěvačky a lektorky, která během studií absolvovala četné mistrovské interpretační kurzy u světově známých a uznávaných akordeonistů. Je rovněž držitelkou řady ocenění na českých i mezinárodních soutěžích a spolupracovala s mnoha kapelami.

Úterý 6. září, 18.00 hodin Krnovská synagoga, (150 Kč)

Smyčcové trio Gideon Vystoupení trojice hudebníků Pavla Wallingera (housle), Karla Plocka (viola) a Jana Škrdlíka (violoncello), kteří představí skladby židovských skladatelů určené pro smyčcové nástroje.

Středa 7. září, 18.00 hodin Koncertní síň sv. Ducha, (100 Kč)

Já, písnička 3 Koncertní pásmo v podání žáků Základní umělecké školy Krnov, plné nezapomenutelných písniček, je již třetím pokračování oblíbeného projektu.

Čtvrtek 8. září, 16.00 hodin Zahrada Smyslů, (vstupné dobrovolné)

Krnovanka Vystoupení krnovské dechovky, která si svou snahou o co nejlepší provedení skladeb získala srdce nejednoho posluchače nejen mezi domácím publikem.

Čtvrtek 8. září, 19.00 hodin Kofola Music Club, (799 Kč)

Ian Paice, Koncert bubeníka a zakládajícího člena rockové skupiny Deep Purple, který hrál rovněž ve skupinách Paice, Ashton & Lord, Whitesnake a také s Garym Moorem.

Pátek 9. září, 16.00 hodin Zahrada SVČ, (250 Kč, v předprodeji pá + so 400 Kč)

Mňága a Žďorp - Rocková hudební skupina pocházející z Valašského Meziříčí patří mezi nejvýraznější hudební kapely české porevoluční éry. Do povědomí se dostala především hitem Hodinový hotel, který je první skladbou na debutovém albu Made in Valmez (1991).

Rest & DJ Herby - Dobře sladěná koncertní dvojka, která neurazí milovníky trefných a úderných rýmů, patří k tomu nejlepšímu, co český rap nabízí.

Yo Yo Band - Skupina založená v roce 1975 Richardem Tesaříkem, Vladimírem Tesaříkem, Ondřejem Hejmou a Juliusem Novotným-Kuzmou. Mezi jejich nejúspěšnější hity patří především ty z 90. let, jako například Karviná, Jedem do Afriky, Rybitví či Kladno.

Horkýže Slíže - Slovenská kapela z Nitry, která vznikla 4. listopadu 1992. Dvakrát získala platinovou desku. Jejich hudba je označována jako punková, punk rocková, nebo jednoduše rocková.

Poslední výstřel - Originální kapela z Krnova, jejímž frontmanem kapely je zpěvák a kytarista Ivan Gajdoš známý také z kapely Bratři Orffové.

The Silver Spoons - Anglicky zpívající indie rocková česká kapela. V roce 2019 vyhráli Objev Roku 2018 v anketě Žebřík a zároveň byli nominováni jako Objev Roku v Hudebních cenách Evropy 2.

Sobota 11. září, 14.00 hodin Zahrada SVČ, (250 Kč, v předprodeji pá + so 400 Kč)

Olympic - Koncert legendární české rockové skupiny s frontmanem Petrem Jandou, která hraje už bezmála šest desetiletí.

Anna K. - Česká zpěvačka a držitelka pěti ocenění Anděl. Přestože vydala debut Já nezapomínám už v roce 1993, průlom zaznamenala o šest let později deska Nebe, na které započala její hudební spolupráce s životním partnerem Tomášem Varteckým.

Kali - Slovenský rapper, který na hiphopové scéně působí od roku 2008. Debutové album nazvané Pod maskou je pravda vydal v roce 2010.

Noisy Pots - Svůj styl nazývají jako DIY kitchen electro. Originální zvuk tvoří za použití hrnců, kýblů a dalších „bicích nástrojů“ z kuchyně či garáže v kombinaci s elektronikou, synthy a vokály.

Viktor Sheen - Jeho debutovým sólo projektem byl v roce 2010 mixtape Pod povrchem. V Českém slavíku 2021 zvítězil v kategorii Nejstreamovanější česká skladba se singlem Rozdělený světy, platforma Spotify ho v prosinci 2021 vyhlásila nejposlouchanějším českým interpretem roku.

Plavci - Česká skupina, jedna z nejvýznamnějších v rámci českého folku a country, byla založena v roce 1964. Za tu dobu nazpívala celou řadu jako hitů, jako například Inženýrská.

Lovci Nedvědů - Společná láska k hudbě Krnováků Marcela Stanovského s Kamilem Opršalem spojila s nápadem vytvořit kvalitní coververze hitovek Jana Nedvěda, který byl touto myšlenkou nadšený a projekt jim „posvětil“.

Neděle 11. září, 19.00 hodin Městské divadlo, (490/450 K)

Marie Rottrová - Závěrečný koncert oblíbené zpěvačky přezdívané Lady Soul za doprovodu Big Band Septet Plus Orchestra.