Rekonstrukce krnovského koupaliště se neplánovaně protáhla, takže bylo otevřeno s měsíčním zpožděním. Otevřelo s příchodem veder začátkem srpna.

Na krnovské koupaliště míří návštěvníci pěšky, na kolech i v autech. Stojany na kola mají dostatečnou kapacitu, ale pro horská kola jsou poněkud úzké. Parkování aut v okolí je hotová katastrofa.Zdroj: Deník / František KubaNávštěvníci ocenili čistou vodu, teplou tak akorát, ale současně diskutují nad mnoha nedodělky. Koupaliště si už vysloužilo přezdívky jako „testovací betaverze“ nebo „přípravný nultý ročník“.

Některé nedostatky jsou tak zjevné, že se na nich shodnou všichni návštěvníci. Například chaos při parkování nebo prašné svahy, na kterých nestihla vyrůst tráva, takže uklízečky na toaletách nestíhají stírat šlápoty od hlíny a čisticí zóna v podobě brouzdaliště se rychle zanáší.

O některých detailech se vedou vášnivé polemiky.

Neměla na mole u hluboké vody být nějaká zábrana pro bezpečnost neplavců? Proč je bazén lemován zrovna tisy? Nejsou barvy atrakcí příliš kýčovité? Neměla být skluzavka pro dva lidi rozdělena nějakým mantinelem? Je správné vybírat vstupné i za kojence?

Objevuje se také řada zajímavých inspirativních námětů. Například zpříjemnit poležení dřevěnými rošty, jaké známe z předválečných fotek koupaliště.

Krnovské koupaliště na historických fotografiích: návštěvníci zde měli k dispozici dřevěné rošty na odpočinek a opalování. Něco podobného by uvítali návštěvníci i v současnosti.Zdroj: Deník / František KubaKrnovské koupaliště na historických fotografiích: návštěvníci zde měli k dispozici dřevěné rošty na odpočinek a opalování. Autor: Deník / František Kuba

Rodiče nejmenších dětí se zase zamýšlí nad bariérami, které jim znepříjemňují návštěvu koupaliště s kočárkem. Vyměňují si zkušenoti, jak překonat schody kolem bufetu, když se potřebují dostat k dětskému bazénku. Mezi náměty často zaznívá trojice požadavků: „více laviček, více košů na odpadky a více prvků pro odpočinek ve stínu“.

JE NUTNÁ FRONTA NA OBČERSTVENÍ?

Dokonce se už objevil i námět využít na koupališti dřevěné stánky z vánočních trhů na náměstí, aby se rozšířila kapacita pro poskytování občerstvení, aby se zkrátily současné fronty na mastné bramboráky a langoše.

Možná by se i nabídka jídla a pití mohla rozšířit o něco lehčího a modernějšího. V diskusích na téma koupání a gastronomie se objevují i kritické poznámky na téma studené párky a teplé pivo, nebo poruchová pípa a fritéza.

Lezecká stěna na krnovském koupališti je vysoká tři metry. Lezci z ní skáčou do vody hluboké 1,2 metru. Je to dostatečná hloubka?
Legislativa na vodní lezeckou stěnu nemyslí

CHYBÍ POŘÁDNÉ PARKOVIŠTĚ

Mnohé udivuje spousta volného nevyužitého prostoru a přemýšlí, jakým směrem se investice do zázemí koupaliště budou ubírat v budoucnu.

Rekordní návštěvnost koupaliště znamená nejen plno lidí ve vodě a kolem bazénu, ale také spoustu aut za plotem. Z improvizovaného parkování jsou nešťastní nejen řidiči, ale i zahrádkáři, kteří kvůli stavbě obchvatu prožívají nejtěžší okamžiky v historii kolonie Zlatá Opavice.

Z náporu motoristů v těsném sousedství krnovského prameniště nejsou nadšení ani vodohospodáři. A to ještě v dohledné době se v této lokalitě začnou stavět lázně s krytým bazénem.

PROČ JE TAKOVÉ TICHO?

Zatímco někteří návštěvníci si pochvalují jaký je tu v porovnání s jinými koupališti božský klid, jiní jsou nervózní, proč tu od rána do večera nehraje reprodukovaná hudba Michala Davida a Maxim Turbulenc jako za starých časů před rekonstrukcí.

Proč je na koupališti ticho?

„V původním projektu se s tím bohužel nepočítalo. Budeme to však v blízké budoucnosti řešit a v příští sezoně už by měla být sjednaná náprava,“ vysvětlil ticho na koupališti Vladislav Skopal, který je v Technických službách Krnov vedoucím sportovních a rekreačních zařízení.

Krnované se dočkali. V pátek 3. srpna se už před otevřením koupaliště tvořila u brány fronta, ale postupovala rychle a výsledek stojí za to. Příjemně teplá voda a nové atrakce dávají zapomenout na drobné nedodělky jako jsou třeba prašné svahy bez trávy.
Koupaliště v Krnově se otevřelo, nápor lidí dobře zvládá

NA ZÁCHODECH JE CO ZLEPŠOVAT

Fronty se tvoří nejen u bufetu, ale také u toalet. Na pánech jsou pisoáry příliš vysoko, takže malí kluci mají problém. Na dámách se dveře dotýkají záchodu, takže návštěvnice bojují s nedostatkem místa.

Také se objevují pochybnosti, zda kapacita koupaliště opravdu byla dimenzována na dva tisíce návštěvníků, když čekání ve frontě na WC běžně přesahuje deset minut.

Diskuse o čistotě toalet, úrovni atrakcí, kvalitě občerstvení a nabídce služeb často provází srovnávání se situací koupališť v okolí.

Krnovské koupaliště diskutující nejčastěji porovnávají s koupalištěm v Úvalně, v polských Petrovicích, ve Městě Albrechticích a v Osoblaze.

Ukazuje se, že ideální koupaliště neexistuje a všude je co zlepšovat. Na druhou stranu krnovské koupaliště v největším městě okresu a po generální rekonstrukci za 40 milionů by přece jen mělo být jednoznačným favoritem při takovém srovnání.

Vyrobit si ze špalku švédskou svíci neboli švédský oheň dokáže každý. Je to zajímavá alternativa k běžnému táboráku.
Poznámka Fidela Kuby - Švédský oheň
Pavel Kováčik z podvýboru pro vodní hospodářství v televizním vystoupení prohlásil, že výstavbě přehrady Nové Heřminovy klade odpor ministerstvo životního prostředí.
Ministerstvo životního prostředí prý klade odpor přehradě Heřminovy