Krnovská rada rozhodovala, kdo se ujme modernizace tak prestižního nástroje. Tři uchazeči, kteří splnili podmínky výběrového řízení na modernizaci varhan, předložili po technické i cenové stránce tak rozdílné nabídky, že si radní netroufli sami rozhodnout o vítězi bez doporučení nezávislého odborníka.

„O vítězi výběrového řízení rada rozhodla až v okamžiku, kdy nabídky přezkoumal nezávislý a především mimokrnovský odborník. Tři uchazeči, kteří splnili podmínky výběrového řízení, se radikálně liší v koncepci navržené přestavby varhan i v cenách.

Proto pro nás byl rozhodující posudek nezávislého experta, který doporučil provést komplexní přestavbu varhan krnovskou firmou Rieger Kloss, přestože to nebyla nejlevnější nabídka. Argumentoval tím, že pokud by se přistoupilo na dílčí řešení, stejně bychom se dříve nebo později museli k přestavbě varhan vrátit,“ popsala problematiku starostka Krnova Renata Ramazanová.

Rieger Kloss získal zakázku na přestavbu varhan za 1,2 milionu, přestože jeden z odmítnutých uchazečů předložil nabídku o polovinu nižší. Důležité je, aby modernizace byla kompletně hotová přes léto, protože Krnov se moc dlouho bez koncertních varhan neobejde. Rada musela rozhodnout co nejdřív, protože město bude opravené varhany potřebovat nejpozději do Krnovských hudebních slavností.

Podle krnovského varhanáře Bohumila Plánského, který je světově uznávaným expertem ve svém oboru, varhany ve sv. Duchu budou po přestavbě vypadat stejně, ale jejich vnitřek bude podstatně modernější.

Elektronika na koleně

„Elektronickou část varhan jsme kdysi v Krnově lepili na koleně s pomocí Sovětského svazu. I když je elektrotechnika už zastaralá, v republice se stále jedná o špičkový nástroj. Krnované si na něm dali záležet, protože sloužil jako předváděcí nástroj nejen pro firmu Rieger Kloss, ale byl vizitkou všech krnovských varhanářů, a ti chtěli, aby každý viděl, co všechno dokážou,“ představil varhany ze sv. Ducha Bohumil Plánský.

Když krnovští varhanáři v té době stavěli varhany na export, obvykle si zákazník přál, aby počítačové komponenty pro elektrickou trakturu byly objednány z Německa, Švýcarska, Ameriky nebo Japonska.

„V Krnově kdysi kdosi za socialismu rozhodl, že by byla ostuda, kdyby si Krnováci nedokázali počítač vyrobit sami, a tak jsme ho s pomocí Sovětů udělali. Za moc nestál, ale nějak fungoval. Dnes už spolupráce se Sovětským svazem patří minulosti, vlastní vývojové pracoviště bylo taky zrušeno, takže my už teď jen trneme hrůzou, že nám archaický počítač ve varhanách odejde a budeme mít po hraní,“ zavzpomínal Bohumil Plánský na dobu, ve které tento slavný nástroj vznikl.

Je škoda, že se gigantický podnik rozdrobil na malé firmy

Podle něj nebylo šťastné, že se gigantický varhanářský podnik v Krnově rozdrobil na až moc malé firmy. „Kritizoval jsem, že není ideální, když všichni Krnováci dělají jen malé varhany a na velké si téměř nikdo z nich netroufne. Občas se sice v Krnově objeví zakázka opravdu velkých varhan, jako třeba nedávno obří nástroj pro Rumunsko, ale to byla spíš výjimka.

Na druhou stranu se malé varhanářské firmy určitě nemusí bát o zakázky, protože postupně musí dát dohromady 6,5 tisíce varhan, které hrají po celé České republice. Většina z nich je v hrozném stavu,“ komentoval Plánský perspektivy varhanářství.