U příležitosti devadesátých „narozenin“ připravili krnovští ochotníci akci Divadlo jinak. Pozvali diváky do zákulisí, kam obvykle smí vstoupit jen umělci a divadelní technici.

Herci Lidového divadla Krnov si oblékli kostýmy a rozestavěli kulisy a rekvizity ze svých nejoblíbenějších představení. Návštěvníky divadlem provázeli například pralidé z Doby kamenné, Zvířátka a Petrovští, Charlie Chaplin, Helena Růžičková, Marilyn Monroe nebo Karafiátovi Broučci. Nechali je hádat, které skříně a rekvizity pamatují předválečné německé herce i diváky.

Návštěvníci se také dozvěděli, kde se v prostorách divadla naskládalo 125 hostujících umělců z olomouckého divadla, kteří v Krnově 12. listopadu hráli Perly panny Serafínky.

MARILYN: TADY MŮŽETE BÝT KÝM CHCETE

Platinová blondýnka Marilyn Monroe návštěvníkům prozradila, že mezi krnovskými ochotníky můžete potkat zdravotníky, učitelky, obchoďáky, studenty, televizní reportéry, důchodce a dokonce i pana faráře.

„Divadlo je úžasné v tom, že tady můžeme být kým chcete. Já jsem dnes třeba chtěla být Marilyn Monroe, a vidíte, jsem. Zatímco profesionálové to dělají pro peníze, my jsme amatérský soubor a děláme to pro radost. Ne vždy se pro každého najde role, ale nám to vůbec nevadí, protože sem chodíme už jen proto, abychom si popovídali a mohli hodit starosti za hlavu,“ prozradila Marilyn Monroe s tím, že v souboru Lidového divadla Krnov potkáte nejen různé profese, ale i různé generace.

„Není to jen o hraní, potřebujeme i maskéry, kulisáře i osvětlovače. Práce pro ty, kteří zrovna nehrají, je tu vždycky dost. Pokud byste tu atmosféru chtěli prožít s námi, můžete se přijít podívat na zkoušku, kterou máme každou středu,“ pozvala Marilyn Monroe zájemce na zkoušku.

DIVADLO JINAK se jmenovala akce, při které se návštěvníci také podívali do zákulisí krnovského divadla. Průvodce jim dělali herci Lidového divadla Krnov ve svých kostýmech.Divadlo jinak se jmenovala akce, při které se návštěvníci také podívali do zákulisí krnovského divadla.Autor: Deník / František Kuba

KOZA: HRANÍ POHÁDEK PRO DĚTI JE TĚŽKÉ

„Mééé, pohádky jsou branou, kterou se dětský divák dostává do světa divadla,“ vítala návštěvníky Koza v kulisách k pohádce Zvířátka a Petrovští.

„Mnoho souborů nechce pohádky ve svém repertoáru a dívají se na ně s despektem. Hraní pro děti je těžké divadelní řemeslo, protože upřímný dětský divák vám neodpustí nic. Navíc konkurovat dnešním filmovým pohádkám, které jsou plné neskutečných triků, to je opravdu oříšek,“ řekla návštěvníkům Koza s tím, že zajímavá pohádka zaseje do dětské duše semínko, které ho dovede do divadla i v dospělém věku.

„Divadlo má oproti televizi a kinu něco navíc, a to jsme my, živí herci. To je i námět pro rodiče, kteří si stěžují, že děti jsou věčně na mobilech a tabletech. Ukažte jim, že pohádkově kouzlit se dá i v divadle,“ vyzvala Koza rodiče.

NEJSME ČERTI, PROTOŽE MY NEMÁME ROHY

K nejúspěšnějším hrám Lidového divadla Krnov patří Doba kamenná, kterou ocenil i samotný autor. „Nejsme čerti, protože nemáme rohy, my jsme Doba kamenná,“ museli ochotníci neustále opakovat těm, kdo tuto éru nepamatují.

Pralidé se posadili kolem ohniště před šatnami pod břízou.

„Pozná někdo, co původně byla tato bříza? Správně, válec na navinutí koberce. Každá bříza musí mít i korunu, a od toho je tady tato maskovací síť, které my v souboru říkáme důvěrně šóší. Provází nás téměř v každé hře, protože pod správnými světly se může proměnit v cokoliv. Když na to šóší pustíte zelenou, máte pocit, že je to voda v rybníce, když na to posvítíte červenou, může to být třeba peklo, takže se s tím moc dobře pracuje,“ prozradila průvodkyně při návštěvě tlupy z Doby kamenné.

„Ty kosti, co tu vidíte, jsme našli v lese nebo je máme od oběda. Máme tu i rekvizity, které pamatují ještě jak se tu hrávalo divadlo za Němců. Například toto ohniště, když se do něho dá světýlko, funguje úžasně i dnes. A doufám, že ještě dlouho fungovat bude,“ prozradila průvodkyně zvídavým návštěvníkům divadla.