„Připravili jsme zábavné dopoledne plné pohybových, vědomostních a deskových her. Proběhne od 8 do 12 hodin v naší klubovně v administrativní budově obchodního domu Prior. Je to nabídka pro děti, které se nechtějí doma nudit, ale zejména nabídka pomocné ruky rodičům, kteří musí do práce a narychlo neseženou hlídání dětí. Z kapacitních důvodů je třeba se dopředu přihlásit na Skautské hry v klubovně K3,“ uvedl Michael Cestr, skaut K3 s tím, že akce Skautské hry se koná v klubovně 27. 11. od 8 do 12 hodin.

Zájemci se mohou přihlásit ZDE

Klubovna skautského oddílu K3 je v administrativní budově obchodního domu Prior, do které je vstup ze Zámeckého náměstí. „S sebou: svačinu, pití a přezůvky,“ připomínají organizátoři.

Ilustrační foto.
Interaktivní mapa: Podívejte se, které školy se zapojí do stávky na Bruntálsku

Dvacet let oddílu Krnovská trojka

Za 20 let činnosti oddíl K3 uspořádal více než 2000 akcí. Oddílových schůzek, výprav do různých koutů republiky, táborů, zahraničních expedic a dobrovolnických aktivit. Příběh skautského oddílu se začal psát v říjnu 2003. Základem byla družina Svišťů, která se záhy rozšířila o další členy. Oddíl zpočátku vyrážel především do blízkého okolí Krnova a do Jeseníků - víkendy trávil na loveckých chatách či na oblastních setkáních skautů.

První velkou mezinárodní zkušeností se stalo středoevropské jamboree Orbis v roce 2006. V roce 2007 slavilo světové skautské hnutí 100 let - Krnovská Trojka byla skautským ústředím vybrána spolu s několika dalšími českými oddíly k reprezentaci na Staroměstském náměstí v Praze na akci Šátková slavnost století. Celá Praha se tenkrát proměnila ve skautskou metropoli - svůj skautský šátek získala dokonce i Petřínská rozhledna.

Skautský oddíl Krnovská trojka K3 funguje dvacet let.
Skautský oddíl Krnovská trojka K3 funguje dvacet let. Uspořádali přes 2000 akcí

Oddíl K3 reprezentoval Velkou Británii, kolébku skautingu a pro veřejnost si připravil celou řadu aktivit - tradiční britské pokrmy, anglické hry či divadelní scénku ze skautské historie - oficiální návštěvou nás poctila i britská velvyslankyně. Vrcholem roku bylo světové skautské jamboree v Anglii s účastí 40 tisíc skautů…

Na tábory a expedice vyráželi ze Sokolovny

„Rok 2008 přinesl pro oddíl velké změny - Krnovská Trojka se osamostatnila a naším novým skautským domovem se nám na dalších patnáct let stala Bauerova Sokolovna. V září 2008 oddíl uspořádal první ročník akce Křížem krážem republikou - náročného 24hodinového železničního závodu. Akce Křížem Krážem se postupem času zařadila mezi největší skautské a cestovatelské akce u nás s každoroční účastí až osmi stovek cestovatelů. Oddíl každoročně vyráží na celou řadu velkých výprav, při kterých navštěvuje nespočet zajímavých míst nejen v rámci Česka, ale i střední Evropy - velkoměsta, národní parky či památky UNESCO,“ ohlédl se za činností K3 Michael Cestr.

Specifikem oddílu K3 je, že každý rok pořádá tábor na jiném místě. Jeden rok na Orlíku, další v Jizerkách či v Bílých Karpatech. Mezi nejoblíbenější destinace dlouhodobě patří Slovensko, kde jsme prožili desítku skautských táborů a expedic a seznámili se tam se skauty z Ružomberoka. Velkou mezinárodní zkušeností byla také účast na Bratislavských skautských dnech či společné akce se skauty z Hlubčic (Głubczyc).

Atletika, horolezení, plavání, florbal i sázení stromů

Mezi dalšími akcemi vynikají speleologické expedice ve veřejně nepřístupných jeskyních Moravského krasu. Oddíl se také pravidelně účastní skautských setkání a závodů. Největší úspěch zažil na Lobinově závodě v roce 2014, kde družina Jestřábů získala první místo.

Úspěch zažila Krnovská Trojka také na Sportovních hrách v Pardubicích v roce 2018. Na této skautské “olympiádě” se skauti utkali v mnoha disciplínách - od atletiky přes horolezení, plavání či florbal a domů přivezli několik zlatých medailí. Důležitou součástí činnosti jsou environmentální aktivity - oddíl spolupořádal kampaň Krnov - město stromů v roce 2008 a během následujících let se podílel na výsadbě stromů v okolních lesích i v genofondovém sadu. Uspořádal také sedm ročníků akce Ukliďme Krnov, do kterých se každoročně zapojily desítky dobrovolníků a podílí se i na městské akci Putování ke studánce.

Co je to skauting?
Cílem skautingu je všestranný rozvoj osobnosti dětí - po fyzické, duševní i duchovní stránce, zvyšování fyzické kondice, vytrvalosti, samostatnosti i týmové spolupráce, důraz je kladen na pomoc druhým a fair play. Děti si ve skautském oddíle osvojí řadu užitečných dovedností - například orientaci v terénu, přežití v přírodě či první pomoc, ale nejdůležitější je parta dobrých kamarádů.