Krnovany pozvali na návštěvu kolegové z litevské speciální školy na základě partnerství. Základy této spolupráce mezi školami byly položeny před dvěma lety, kdy speciální pedagogové z Telšiai zase přijeli na pozvání do Krnova.

Telšiai je totiž partnerským městem Krnova. Tehdy využili možnost nahlédnout přímo do výuky v krnovské speciální škole a vydali se na exkurzi poznat i další diakonické služby, jaké v Krnově nabízí například Benjamín, Chrpa, Effatha nebo Matana.

Litevští hosté si také našli čas na poznávání Krnova a Jeseníků. Návštěva krnovských partnerů v Telšiai probíhala v podobném duchu.

„Ve škole v Telšiai nás čekalo úžasné přivítání. Na průčelí budovy vlály vlajky obou zemí a všude byly české nápisy Vítáme vás, přátelé," uvedla Barbora Klečková z MŠ, ZŠ a SŠ Slezské diakonie Krnov.

KRNOVANÉ OBDIVOVALI MOŘE, LITEVCI HORY

„Naši litevští přátelé byli velmi vřelí a připravili pro nás bohatý program. Měli jsme možnost vyzkoušet si některé techniky práce. Hodně nás zaujala výtvarná dílna, kterou vede jeden místní umělec. Také jsme křížem krážem prošli Telšiai a dozvěděli jsme se o jeho historii z výkladu pana učitele Andrése.

Jeli jsme na výlet na Kurskou kosu, která je chráněná UNESCEM. Bylo to jedno z nejnádhernějších míst, které jsem v životě viděla," uznala Barbora Klečková a doplnila: „Když jsme našim průvodcům řekli, jak moc obdivujeme jejich krásnou přímořskou krajinu, reagovali, že si stejně zamilovali náš hornatý kraj a Jeseníky. V Litvě totiž hory nenajdete."

SPOLEČNÝ PROJEKT ŠKOL POTĚŠÍ TAKÉ ŽÁKY

Obě školy připravují společný projekt zaměřený na vzájemné sdílení dobrých zkušeností z praxe. V práci s dětmi totiž řeší podobnou problematiku se speciálními vzdělávacími potřebami. Chtějí se vzájemně navštěvovat také se svými žáky a společně poznávat kulturu svých partnerů.

„Moc se těším na další setkání s litevskými kolegy. Jsou to velmi otevření, inspirativní a přátelští lidé, se kterými jsme se rychle naladili na stejnou notu. Cítili jsme se u nich, jako bychom se znali odjakživa. Jsem si jistá, že naše spolupráce bude mít přínos i pro naše žáky i pracovníky školy.

Jsme vděční, že nám město Krnov zajistilo kontakt právě s kolegy pedagogy v litevském Telšiai," uzavřela vyprávění o návštěvě Litvy Barbora Klečková.