Léčebna doposud používala ke kyslíkové terapii zejména přístroje na tlakové kyslíkové láhve, ale nyní získala díky nadaci takzvané koncentrátory nejmodernějšího typu v hodnotě téměř čtvrt milionu korun.

Kyslíkový koncentrátor nemá kyslíkovou láhev, ale funguje na principu molekulárního síta. Filtruje speciálními membránami kyslík přímo ze vzduchu a umožňuje tak pacientům s vážným onemocněním dýchacího ústrojí relativní komfort v nemocnici i pobyt v domácím prostředí.

Kyslíkových koncentrátorů až dosud byl nedostatek. „Přístroje na stačený kyslík, které jsme měli dosud, vyřazovat nebudeme, jen snížíme počet tlakových lahví,“ uvedla primářka plicního oddělení Eva Pončová.

V nemocničním zařízení využívají tyto přístroje pacienti indikovaní k dlouhodobé kyslíkové terapii, kteří čekají na přidělení přístroje pojišťovnou, nebo pacienti, kteří potřebují kyslíkovou terapii při aktuálním zhoršení stavu. Proti běžným kyslíkovým bombám představuje tento způsob léčby značnou úsporu finančních prostředků, zároveň je pro pacienty bezpečnější a pohodlnější. Přístroje váží podle typu od dvaceti do třiceti kilogramů, jsou napájeny z běžné elektrické sítě a jejich obsluha je navíc velmi jednoduchá. Jsou proto mobilní i v rámci běžného obydlí.

Při indikaci je pronájem přístroje hrazen zdravotními pojišťovnami. Pro jeho přidělení musí nemocný splňovat určité podmínky. Hodnotí se především stadium choroby a důležitým kritériem pro pojišťovny je nekuřáctví pacienta. Kyslíkové přístroje jsou určeny pro nemocné s chronickou dechovou nedostatečností na podkladě plicních chorob, nejčastěji u nejpokročilejších stadií chronického zánětu průdušek.

Do léčebny Ježník jsou odesíláni pacienti k doléčení a k rehabilitaci z plicního oddělení krnovské nemocnice. Ročně projde léčebnou více než pět stovek pacientů.