„Krnovská nemocnice od středy 10. března zahájila léčbu ivermektinem. Podařilo se nám zajistit dostatečné množství. Podání je vázáno vždy na hospitalizaci. Bude vyhodnocováno i v rámci studie, která bude probíhat,“ informoval o podávání tohoto léčiva ředitel krnovské nemocnice Ladislav Václavec.

Poslanec Lubomír Volný
Plánují vraždit lidi léčené ivermektinem, spustil Volný. Poslance šetří policie

„Já bych si ivermektin nezval,“ řekl v České televizi ministr zdravotnictví Jan Blatný a pak vysvětlil divákům rozdíly mezi experimentálním a plošným podáváním léku.

Existují studie, které účinnost ivermektinu při léčbě covidu potvrzují, ale i ty, které ji zpochybňují. O bezpečné likvidaci konkrétních parazitů u zvířat není pochyb, ale samotný výrobce ivermektinu, firma Merck Sharp and Dohme, upozorňuje na „znepokojující nedostatek dat“ při léčbě pacientů s covidem.

Primář interny FN u svaté Anny v Brně Michal Rezek
Primář Michal Rezek: Ivermektin má dobré výsledky, ale není zázračný

Ministerstvo zdravotnictví nicméně lékařům vyzkoušení ivermektinu povolilo, přestože v Česku není registrován pro léčbu lidí, ale jen jako veterinární antiparazitikum. Za přesně stanovaných podmínek lze legálně podat pacientovi i neregistrovaný přípravek. Zatím lze ivermektin podávat jen v nemocnicích, ale u praktických lékařů ministerstvo zdravotnictví váhá a vyčkává na stanovisko Státního ústavu pro kontrolu léčiv (SÚKL).

V Evropě je Slovensko průkopníkem léčby Covidu-19 ivermektinem. U nás patří k jeho velkým zastáncům premiér Andrej Babiš, který pomohl získat 10 tisíc balení pro brněnskou Fakultní nemocnici u svaté Anny. Ta se jako první v Česku zapojila do této experimentální léčby.

Ministr zdravotnictví Jan Blatný
Ministr Blatný nechce lék ivermektin používat plošně, sám by si ho nevzal

„Očekávám, že SÚKL a ministerstvo povolí ivermektin i pro praktiky,“ komentoval situaci Babiš a dodal, že podle jeho informací už 30 nemocnic projevilo zájem o dodávku ivermektinu. SÚKL a ministerstvo povolily brněnské nemocnici u sv. Anny ivermentin distribuovat dál.

Ivermektin nasadí i v olomoucké fakultce

Po léku ivermektin, který má pomáhat pacientům s onemocněním Covid-19, sáhla i Fakultní nemocnice Olomouc. Největší středomoravská nemocnice si zajistila desítky balení přípravku, který zatím nepodala prvním pacientům. „Nechceme pominout žádnou potenciálně účinnou léčbu,“ vzkázala.

Poslanec Lubomír Volný, který prosazuje v léčbe covidu lék ivermektin, se zúčastnil demonstrace na Václavském náměstí v Praze.
Poskytl Volný lék na covid do Motola? Ivermektin nepodáváme, tvrdí nemocnice

„Nemocnice má k dispozici přípravek v počtu 60 balení. Zatím ale podán nebyl,“ sdělil ve čtvrtek dopoledne mluvčí FN Olomouc Adam Fritscher.

Po neregistrovaném léku, který vyvolal v odborné veřejnosti velké diskuse, sáhla nemocnice poté, co jeho použití Ministerstvo zdravotnictví v minulém týdnu dočasně schválilo. Přesně se jedná o léčivý přípravek Huvemec, což jsou tablety s obsahem léčivé látky ivermektin.

Lék je určen primárně pro pacienty v počáteční fázi onemocnění Covid-19.

Riziko poškození jater i nervového systému

Největší zkušenosti s použitím tohoto léků v Česku má zatím Fakultní nemocnice u svaté Anny v Brně. Od podzimu ho podala zhruba 70 pacientům s koronavirem.

Informovala, že u většiny se z velké části po podání ivermektinu spolu s další léčbou zlepšil stav natolik, že mohli být propuštěni z nemocnice domů.

Hejtman Moravskoslezského kraje Ivo Vondrák.
Hejtman Vondrák o vakcíně Sputnik V: Je nepřijatelné očkovat neprověřeným lékem

Lékaři ve Fakultní nemocnici u sv. Anny v Brně varovali před neuváženým používáním léku ivermektin, zvláště pak je-li určen primárně k veterinárním účelům. Tato forma ivermektinu není vhodná pro humánní použití a při podání člověku by mohla způsobit zdravotní komplikace. Při nesprávném podání může poškozovat játra, ledviny nebo nervový systém.

„Ivermektin pro humánní účely je v současné době v České republice podáván spolu s dalšími léky pouze pečlivě vybraným covid+ pacientům, a to po posouzení jejich zdravotního stavu ošetřujícím lékařem,“ zdůraznili v prohlášení.

Ilustrační foto.
Seniory v kraji by mohlo rozptýlit luštění křížovek. Začíná jejich liga

Zároveň se ohradili, že léčba ivermektinem představuje experimentální léčbu nepodloženou žádnými důkazy z klinických studií.

Klinické studie: protichůdné výsledky

Jak zdůraznili čeští odborníci v mezioborovém stanovisku, ivermektin prokazuje v laboratorních podmínkách účinek na množení viru, k jeho dosažení je ale zapotřebí podat až stonásobek běžné dávky.

„Klinické studie s podáváním přípravku u Covid-19 vykazují protichůdné výsledky a jsou kritizovány pro malé počty pacientů a metodické chyby. Stávající stav odborného poznání neumožňuje formulovat jednoznačné doporučení k jeho podávání,“ poukázali v mezioborovém stanovisku 25. února.

Socha svatého Jana Nepomuckého na náměstí v Jeseníku s čepičkou proti 5G záření (vlevo). Socha svatého Jana Nepomuckého na náměstí v Jeseníku s plynovou maskou (vpravo)
Socha z Jeseníku opět středem pozornosti. Světci nasadili plynovou masku

Podle původních informací měli lék zkoušet i praktičtí lékaři. Ministerstvo však dočasně povolilo podání přípravku Huvemec pouze u poskytovatelů zdravotních služeb lůžkové péče.

„Pacienti se po tomto léku neshání, neptají se po něm. Jinde v republice se o tom kolegové zmínili, ale na Olomoucku jsme takové dotazy doposud nezaznamenali. Není to aktuální téma,“ sdělila Deníku Věra Katzerová, okresní předsedkyně Sdružení praktických lékařů pro dospělé.