Povolební vyjednávání ještě nikdy v novodobé historii Krnova netrvalo tak dlouho. Zatím je jisté jen to, že zastupitelé, kteří byli zvoleni na začátku října v komunálních volbách, se poprvé sejdou v pondělí 19. listopadu na ustavujícím zasedání od 16 hodin v Koncertní síni sv. Ducha. Kdo usedne na radnici v kancelářích starosty a místostarostů, ani to, které subjekty budou zastoupeny v městské radě, zatím nevíme.

„Jednání o sestavení většinové koalice pokračují dále a koaliční projekt demokratických subjektů, včetně KDU-ČSL, má v tuto chvíli podporu 12 zastupitelů ze čtyř stran. Nejbližší dny rozhodnou, zda se podaří získat podporu dalších zastupitelů k vytvoření dostatečně pevné většiny pro vedení Krnova v letech 2018 až 2022,“ uvedla k povolebním jednáním krnovská KDU-ČSL s tím, že ke konečné podobě dohody ještě bude potřeba odvaha k dostatečným kompromisům.

Krnovští patrioti už potvrdili, že od prvního povolebního dne na neformální úrovni cítí snahu pokračovat na původním půdorysu ANO, ČSSD, KDU-ČSL, ODS ve staronové koalici. „Nyní je tento fakt stvrzen i podpisy zastupitelů. My to plně respektujeme, na takovém kroku není nic nedemokratického,“ konstatují Patrioti.

Problém je v tom, že dosavadní koalice ve volbách značně oslabila, a ztratila v zastupitelstvu potřebnou nadpoloviční většinu. Dnes má 12 zastupitelů, ale potřebuje minimálně 14. Chybějící dva hlasy by koalici mohlo dodat například sdružení Krnováci bývalé starostky Aleny Krušinové.

„Zatímco v uplynulém období tato koalice držela 17 z 27 mandátů, nyní jich má jen 12 a logicky tedy hledá další partnery,“ komentovali to vítězové voleb Krnovští patrioti s tím, že ani oni se koaliční spolupráci se nebrání.

„Jsme připraveni k ústupkům, už například nepožadujeme dvě místa ve vedení města. Přesto chceme hrát důstojnou roli, která odpovídá pozici vítěze voleb. Vítězství nebereme jako nástroj k tomu, abychom si z povolebního koláče urvali co nejvíce. Bereme jej jako obrovský závazek vůči voličům,“ popsali svou současnou vyjednávací pozici Krnovští patrioti.

Zamíchat kartami by mohli ještě komunisté, kteří vzhledem ke své totalitní minulosti mají mezi demokratickými subjekty nízký koaliční potenciál. Jsou si toho vědomi i Krnovští patrioti, kteří berou případnou koaliční spolupráci s KSČM jako krajní variantu, pokud by se vyčerpaly všechny ostatní možnosti dohody s jinými subjekty.