Krnovský Benjamín se věnuje klientům s těžkým postižením. Navštěvuje ho canisterapeutka Vladimíra Dudková, specialistka na plemeno novofundlandský pes. Jak si její psi rozumí s klienty Benjamínu, předvedla také starostovi Krnova Tomáši Hradilovi a majitelce krnovské kavárny Šárce Bolatzké, která organizuje sbírku na podporu canisterapie.

„Původní nápad byl, že kavárnu Malé Café otevřeme na Štědrý den. Protože je to svátek obdarování, dostanou naši hosté všechno zdarma. Zákazníci nám dávali peníze, přestože jsme zavřeli kasu. Řekli jsme si, že když už chtějí platit, tak někomu těmi penězi pomůžeme. Nejsem z Krnova, tak jsem na facebooku požádala o tip. Místní mi doporučili Benjamín,“ ohlédla se Šárka Bolatzká, jak se před dvěma lety zrodila spolupráce kavárny s Benjamínem. Štědrovečerní návštěvníci Malého Café tentokrát darovali na canisterapii 15 367 korun.

„Někteří přišli cíleně přispět do sbírky. Jiní dostali chuť na kávu a byli příjemně překvapeni, že se mohou podílet na dobročinnosti. Za kávu přispěli do kasičky třeba dvě stovky, ale objevily se v ní i pětistovky a tisícovky,“ doplnila kavárnice Šárka Bolatzká.

Stacionář Benjamín navštěvuje canisterapeutka s fenkami Crazy a Gilly. Starosta Krnova Tomáš Hradil a Šárka Bolatzká z Malého Café si prohlédli Benjamin a přesvědčili se,  jakou pohodu zde zažívají klienti díky novofundlanďanům.Zdroj: Deník / František KubaStacionář Benjamín navštěvuje canisterapeutka s fenkami Crazy a Gilly. Starosta Krnova Tomáš Hradil a Šárka Bolatzká z Malého Café si prohlédli Benjamin a přesvědčili se, jakou pohodu zde zažívají klienti díky novofundlanďanům.Autor: Deník / František Kuba

PEJSCI PRO VŠECHNY

„Bylo by smutné, kdyby se pes v Benjamínu věnoval jen těm klientům, kteří za tuto službu zaplatili. Chci, aby canisterapie byla dostupná všem, tak se snažím najít na to peníze,“ uvedla vedoucí střediska Benjamín Veronika Žídková s tím, že novofundlanďáci Vladimíry Dudkové byli vycvičeni u Pomocných tlapek, což je v oboru garance kvality.

Jsou to roztomilí medvídci. Krásně voní, protože nežijí ve venkovním kotci, ale v domácnosti. Chodí do Benjamínu jednou týdně už od roku 2013.

Klienti mohou psy hladit, česat, krmit a podle svých možností s nimi komunikovat, třeba jen očním kontaktem. „Paní Vlaďka umí také psy zapojit do učení, aby bylo motivační. Třeba si s klienty povídají o zdravovědě, a při tom omotávají psa obvazy. Oblékají je, chodí s nimi na procházky nebo si skládají obrázky psů, aby je to neomrzelo,“ uvedla Veronika Žídková.

Záchranná služba. Ilustrační snímek.
Záchranáři pomáhali vážně zraněnému lyžaři

PŘISPĚL I STAROSTA

Starosta Krnova Tomáš Hradil je jedním z těch, kdo přispěli do sbírky Malého Café.

„Živnostníci a firmy, které přispívají na dobročinné účely, si zaslouží, aby se o nich mluvilo. Malé Café může být inspirací pro ostatní,“ uvedl Hradil.

Pracovníci Benjamínu ukázali starostovi nejen canisterapii, ale i zásuvky, ze kterých nedávno vyšlehly plameny, nebo topení, které prasklo. V objektu města sice má Benjamín nájem za symbolickou korunu, ale rekonstrukci už naléhavě potřebuje.

Dnes už vlaky na úvalenské nádraží jezdí na čas a nástupiště vypadá poněkud fádně.
Proměna nádraží v Úvalně
České dráhy minulý týden přivezly z Německa prvních pět vlakových jednotek Stadler GTW. Jezdit by mohly v Olomouckém kraji, a také z Jeseníku do Krnova.
Stadlerem do Krnova? Chystá se obměna vlaků