V pátek 12.října se připravují na hosty v Azylových domech a v noclehárně na ulici ČSL. Armády. Zde ale bude den otevřených dveří jen dopoledne.

Hnutí ANO není jediný subjekt, kdo se prezentuje koblihami.

„Přijďte si k nám prohlédnout prostory sociálních služeb a církve AS a ochutnat tradiční koblížky Armády spásy, které pro vás budou zaměstnanci po celý den připravovat,“ zve Armáda spásy na koblihový den.

Koblihový den se pořádá na počest práce Armády Spásy, která připravovala koblihy pro tisíce vojáků v 1. světové válce.

V srpnu 1917 zuřily boje poblíž Montiers ve Francii. Promočení a vyčerpaní vojáci se již přes 36 dnů krčili hladoví v táboře, když začaly děvčata z Armády spásy smažit své první koblihy. Těsto dělaly jen z mouky a surovin, co byly zrovna po ruce. Láhev od vína použily jako váleček na těsto, plechovku od kypřícího prášku na vykrajování a nábojnici na dělání dírek.

Koblihy se smažily v ocelových helmách vojáků na peci. První den se upeklo asi sto koblížků. Zpráva o sladké dobrotě se rozšířila mezi hladové vojáky, až se postupem času udělalo asi 9000 koblih. Recept se měnil z hodiny na hodinu a vzniklo několik variant.

Od té doby Armáda Spásy nabízí koblihy nejen hostům ke kávě, ale i obětem neštěstí, požárníkům, záchranářům a všem, kdo se ocitl v nouzi. Samotná kobliha se stala symbolem naděje a dobré práce Armády spásy.