Krnovští hudebníci odložili repertoár velkého dechového orchestru, a porozhlédli se, co hrají menší dechovky. Většinou to byly lidovky a evergreeny ze zábav tancovaček. Tak se zrodila Malá dechovka, která se chtěla už jen svým názvem odlišit od velkého dechového orchestru, ze kterého mimoděk vzešla.

Záhy se z ní stala svébytná dechovka Krnovanka známá široko daleko v celém česko polském pohraničí. Ukázalo se totiž, že polské maminky a babičky milují říznou dechovku stejně jako ty naše. Jinak má ale Krnovanka za sebou úspěšné turné také po Litvě a Itálii. Nedávno se Krnovanka zúčastnila polského festivalu Parada Orkiestr Dętych v Prudniku a Laczniku, a o víkendu se do Polska za svými posluchači chystá zas.

V sobotu 5. června se Krnovanka chystá opět do Prudniku na 13. ročník Výstavy lidových tvůrců a řemesel z česko-polského pohraničí. V sobotu zde Krnovanka bude návštěvníkům vyhrávat od 15 do 17 hodin. V neděli pak vystoupí v 15 hodin v Krnově v zahradě Flemmichovy vily, ale pouze za příznivého počasí. Soubor dechařů doplní vokalistka Dana Hudeczková, které bude při zpěvu sekundovat bubeník Tomáš Marek.

Krnovanka si před domácím publikem zahraje i následující týden v rámci Veletrhu poskytovatelů sociálních služeb. Vystoupí v Paláci Silesia společně s polským souborem Prudnický orchestr Denta, a to v sobotu 12. června od 13 hodin. Oslavy svých dvacátých narozenin Krnovanka plánuje až po prázdninách. V neděli 5. září připravuje narozeninovou párty ve Flemmichově vile na zahradě se svým hostem z jižní Moravy, se slavnou kapelou Mistříňankou.