Mocný zvuk dechových nástrojů a prvomájové oslavy jsou spolu svázány téměř mateřským poutem. U předlistopadových ideových dešmonstrací se za doprovodu dechovky svižně pochodovalo a třepalo mávátky. „ Orchestr vznikl až po revoluci, takže do kroku milicionářům jsme nikdy nehráli,“ vysvětlil manažer Krnovanky Martin Hradečný.

Přesto i Malá dechovka téměř od začátku svého bytí na 1. máje vystupuje. „ Naše koncertní vystoupení bývalo součástí programu Hornoslezských slavností,“ vzpomínal Hradečný. Pamětníci vědí, že dnes prestižní mezinárodní akce vznikla vlastně z popudu krnovských středových a pravicových politických stran právě proto, aby nahradila komunistické oslavy 1.máje.

Nevyzpytatelné májové počasí a střídání místa konání, jeden rok v Krnově a druhý v Glubczycích, udělilo Hornoslezským slavnostem status pohyblivého kulturního svátku a jeho původní smysl zanikl.

„Několik let jsme pak vystupovali na 1.máje na objednávku politické strany,“ přiznal Hradečný. Nakonec se však muzikanti shodli, že nechtějí být spojováni s žádnou politickou ideologií. „ Na druhé straně prvomájový koncert dechové hudby v exteriéru je skutečně tradice, koncertujeme už několik let sami za sebe. Prostě vítáme jaro a slunce,“ uzavřel Martin Hradečný.

I tentokrát si pro publikum připravil orchestr program plný nejen oblíbených lidových písní, k sváteční pohodě přispějí i populární melodie v úpravě pro dechové nástroje a vokál Dany Hudeczkové a Tomáše Marka. Jedinou podmínkou koncertu je tedy jen přízeň počasí. Mokrá varianta v sále totiž naplánovaná není.

DITA VOZNICOVÁ