Krnované považují tradiční sadařství za součást kulturního dědictví, a proto se rozhodli v něm pokračovat. Víc než stovka Krnovanů všech generací se sešla na bývalé vojenské střelnici v Chomýži, aby zde společně vysadili genofondový sad s osvědčenými regionálními odrůdami Krnovska a Osoblažska.

Zatímco dnes se ovoce většinou sklízí na plantážích drobných stromků, které se snadno stříkají, dají se česat bez žebříků a brzy po vysazení začnou plodit, naši předkové dávali přednost dlouhověkým mohutným vysokokmenům. Ty díky hlubokým kořenům dosáhnou i za sucha na vodu, v korunách hnízdí ptáci a v jejich stínu vzniká dnes již dost vzácný biotop s druhově rozmanitým zastoupením hmyzu i bylin.

SPOLEČNÝ RODINNÝ ZÁŽITEK

Výsadba stromů byla společným rodinným zážitkem a možná i rituálem. V příštích sto letech mohou dědové navštěvovat veřejný městský sad s vnuky, ukazovat jim vlastnoručně vysazenou jabloň nebo hrušeň a společně ochutnávat ovoce, jaké v žádném obchodě nekoupíte.

„Potěšilo nás, že o komunitní výsadbu hrušňového a jabloňového sadu projevilo zájem hodně přes sto občanů od seniorů po nejmladší děti. Sad plní hned několik společensky prospěšných funkcí. Jde především o záchranu starých krajových odrůd a vznik extenzivního sadu coby hodnotného, ale mizejícího biotopu. Je to ale také příklad dobré spolupráce samosprávy a občanské společnosti,“ uvedl za organizátory Lukáš Matela ze spolku Slezské odrůdy.

Mezi nadšenci s rýči a konvemi bylo možné podle šátků rozeznat skauty. Ke společnému dílu přispěli také úředníci odboru životního prostředí, zástupci Českého svazu ochránců přírody (ČSOP) a řady občanských spolků a iniciativ. Jak správně postupovat jim vysvětlil lektor Radim Lokoč.

Založení sadu předcházelo několik let systematického mapování starých sadů a zahrad v okolí. Následovalo pomologické určování zapomenutých odrůd jabloní a hrušní, které byly na Krnovsku a Osoblažsku vysazovány v dávné minulosti. Úkolem genofondového sadu je zachovat původní místní odrůdy nejen pro budoucí generace Krnovanů, ale také pro šlechtitele, pokud by s nimi chtěli pracovat.