Asi za šest let začne výstavba západního obchvatu Krnova, který oddělí Bezručův vrch od Ježníku. Město Krnov plánuje přemostění obchvatu lávkou pro pěší.

Plast místo bronzové desky

Za Rakouska Uherska byla Mohyla postavena jako památník na počest rakouského spisovatele Petera Rossegera.

Po válce v roce 1948 čeští dosídlenci z Mohyly odstranili Roseggerovo jméno, a přišroubovali místo něj desku s nápisem: „Železniční a poštovní zaměstnanci velkého Krnova k osmdesátým narozeninám Petra Bezruče, slezského básníka a buditele“.

Autory vyřezávaného betlému jsou Čech Jiří Halouzka a Polák Francizsek Piecha. Tvořili jej po tři roky přímo na krnovském náměstí.
OBRAZEM: Jak si užít konec roku na Krnovsku? Vyrazte na procházku po betlémech

Kolem roku 2000 bronzovou desku s Bezručovým jménem ukradli zloději kovů. Dnes už zase Mohyla připomíná oba literáty, Bezruče i Rossegera. Bronz byl ale pro jistotu nahrazen plastem.

Rossegerova a Bezručova Mohyla

Zatímco Rosegger ve svém díle popisoval prostý starosvětský život venkovanů pohledem křesťanské smířenosti s těžkým osudem, Petr Bezruč byl buřič. Bezruč ve své poezii dramatizoval útlak chudiny a bouřlivě se zastával bezmocných. Shodou okolností Bezručovi i Roseggerovi byl v Krnově odhalen pomník už za jejich života. Oba zemřeli necelých deset let poté, co krnovská Mohyla dostala jejich jméno. Oba si svým životem a dílem připomínku nepochybně zasluhují.

Nejkrásnějším vánočním stromem Moravskoslezského kraje se letos pyšní Dvorce z okresu Bruntál.
Nejkrásnějším vánočním stromem v Moravskoslezském kraji se letos pyšní Dvorce

„Přejmenování Mohyly prosadili krnovští železničáři a pošťáci jako připomínku návštěv Petra Bezruče v Krnově. Rosegger nikdy v Krnově nebyl. Bezruč pracoval jako poštovní úředník. Od Bezručovy Mohyly byl krásný výhled na krnovské nádraží i na Cvilín, kam Bezruč rád chodil na výlet," vysvětlil důvody pojmenování Mohyly po Bezručovi krnovský historik Dalibor Zlomek.

Město plánuje lávku přes obchvat

Kolem Mohyly vede modře značená turistická trasa spojující Krnov s Ježníkem. Krnované si budou užívat výletů přes Mohylu na Ježník už jenom pět nebo šest let. Pak tuto trasu přeruší výstavba západního obchvatu Krnova, který odlehčí ulici Partyzánů. Aby nedošlo k definitivnímu přerušení modré turistické trasy, spojující Ježník s Bezručovým vrchem, bude po dohodě města s Ředitelstvím silnic a dálnic ŘSD nad obchvatem vybudována aspoň lávka pro pěší a cyklisty.

Do vyloučené lokali.ty ulic Vrchlického, Alšova, Mánesova v roce 2015 zavítal také ministr pro lidská práva Jiří Diensbier při návštěvě Krnova.
VIDEO: Rapeři z Krnova překvapili s klipem z ghetta ke zbourání. Líbí se vám?

Délka nového obchvatu, který má být dokončený v roce 2028, přesahuje 3,4 kilometru. Součástí stavby budou i dva mosty dlouhé 171 a 185 metrů. Odhad stavebních nákladů se pohybuje okolo 1,2 miliardy korun.

„Město plánuje obchvat přemostit dvěma lávkami pro pěší a cyklisty. Nacházet se budou na modré turistické značce mezi Ježníkem a Bezručovým vrchem a na vycházkové trase, jež vede z Kabátova kopce na ježnickou rozhlednu,“ řekla mluvčí krnovské radnice Dita Círová.