Na krnovské radnici se už 29. října 1918 sešli zástupci všech politických stran, aby projednali svůj vztah k nově vzniklému Československu. Přišli s nápadem domluvit se s ostatními německými okresy na společném postupu. Odmítali „české mocenské choutky“, zvažovali vyslání delegace do Německa a libovali si, že jindy znesvářené politické proudy našly soulad v těžkých časech.

Krnované si zvolili lidový výbor, který zahrnoval sociální demokraty, německé nacionalisty, křesťansko-sociální stranu i národní socialisty. Po vzoru Krnova pak založily lidové výbory i Jeseník, Bruntál a Opava.

Krnovský starosta Johann Kienel v následujících dnech vydal oficiální prohlášení:

„Občané Sudetenlandu! Postavte se jako jeden muž za novou vládu Německého Rakouska a Sudetenlandu a buďte připraveni hájit kdekoli a bez prodlení její nařízení. Nepodléhejte vábení a slibům Čechů, kteří Vás lákají do své nové říše, aby Vás nakonec zahubili a zničili. Vaše děti a vnoučata by Vás proklínali, pokud byste je neochránili před cizí mocí. Ze slovanské hrozby ale nemějte strach. Musí být zničena naší svornou vůlí. Zakládejte domobrany, abyste mohli v případech nouze sami zachovávat klid a pořádek.“

V listopadu 1918 byla v Krnově založena domobrana o síle asi 450 mužů. Němečtí Krnované byli tehdy natolik rozumní, že ke skutečnému odporu nedošlo. Brzy po příchodu československých vojáků 27. prosince 1918 byla domobrana zase rozpuštěna s tím, že se vedení města pokusí o změny demokratickou a politickou cestou. Také byla rozpuštěna vláda Sudetenlandu, který se podle vizí německých obyvatel Krnovska měl stát provincií nového německého Rakouska.

Později demokraticky zvolení zastupitelé Krnova jednohlasně schválili deklaraci, ve které definovali svůj postoj k Českolovensku.

„Jako starosta slavnostně vznáším jménem obecního zastupitelstva protest proti obsazení čistě německého města Krnova. Zastáváme Wilsonovo stanovisko práva na sebeurčení a pouze se momentálně podvolujeme násilí,“ deklaroval starosta Johann Kienel jménem krnovského zastupitelstva v prosinci 1918 vztah Krnovanů k Československu.