Pro Krnovany je pomoc Ukrajině řadu let samozřejmostí. Zástupci radnice organizují pomoc prostřednictvím partnerského města Nadvirne, ředitelka krnovské Charity Monika Dudová osobně vozí humanitární pomoc na Ukrajinu a na benefičním koncertu letos Krnované vybrali 11 678 korun pro chudé děti a sirotky na Ukrajině.

Minulý týden zase vyjela plná dodávka od školy a školky Slezské diakonie v Krnově směrem na Ukrajinu.

Tato škola a školka v Hlubčické ulici začala posílat humanitární pomoc na Ukrajinu ve spolupráci s organizací Člověk v tísni. „Minulý rok jsme navázali spolupráci s Ivo Dokoupilem z Člověka v tísni. Právě jsme v Krnově naložili už třetí sbírku pro Ukrajinu.

Tentokrát je tato pomoc určena dětem v zakarpatském Volovci, kde je asi 250 dětí umístěno v mateřské škole bez potřebného vybavení," uvedla za organizátory sbírky Barbora Klečková, která ve škole Slezské diakonie působí jako preventistka.

„Do naší sbírky se zapojili lidé, kteří se o ní dověděli z médií. Pomohla i Armáda spásy a další školy z Krnova, které jsme oslovili. Byly to mateřské školy Karla Čapka a Ježnická, základní školy a dokonce i studentky ze střední pedagogické školy, které sem osobně donesly několik pytlů s hračkami," doplnila Klečková.

Pro organizátory bylo až dojemné, kolik Krnovanů všech generací se rozhodlo projevit solidaritu s Ukrajinou a zapojit se do sbírky.

„Nádherný zážitek pro nás byl, když přišla velmi stará paní, která se o sbírce dočetla v novinách. Říkala, že už doma žádné hračky nemá, protože vnoučata má dospělé, tak koupila úplně novou panenku a autíčko. Bylo vidět, že nemá velký důchod, ale přesto chtěla nějak přispět, někoho potěšit. Byli jsme dojatí," zavzpomínala Klečková na konkrétní případ.

Celkem se tentokrát podařilo v Krnově shromáždit na 80 pytlů s hračkami, oblečením a vybavením. „Je tam třeba i kočárek, koloběžka nebo dětská kola a dokonce lyže. Smysl sbírky je i v tom, že nežijeme jen sami pro sebe, ale zajímáme se o příběhy druhých. Učíme se jim rozumět, vcítit se do nich a mít radost, že můžeme někomu prospět," vysvětlila Klečková smysl sbírky.

„Já jsem daroval plyšáky, koloběžku a kolo, protože si myslím, že to těm dětem udělá radost. Ta sbírka je podle mě dobrý nápad, jsem rád, že můžeme pomoct," řekl Honza Vávra, jeden z žáků MŠ, ZŠ a SŠ Slezské diakonie Krnov.

Sbírku v Krnově převzal Marek Štus, koordinátor projektu ReShare Armády spásy v Ostravě. Pracovníci ReShare věci uskladní v Ostravě do doby, než je Člověk v tísni převeze na Ukrajinu, což bude koncem května.