Slavnostní otevření nové lezecké stěny v sobotu 17. března provázely ukázky dovedností horolezeckého oddílu Avatar Krnov. Otestovat si svou fyzičku a odolnost vůči strachu z výšek mohl pod dohledem instruktorů každý příchozí.

Na této stěně za půl milionu korun mohou trénovat ve školní tělocvičně na Janáčkově náměstí kromě horolezců, školáků a veřejnosti také hasiči, policisté nebo vodní záchranáři.

Nová sportovní atrakce lezcům nabízí třináct jisticích linií a kolem šestadvaceti lezeckých cest. Dodavatelem městské zakázky je firma Makak climbing. Proč volba padla právě na ni?

close Nová horolezecká stěna v Krnově info Zdroj: Deník / František Kuba zoom_in Nová horolezecká stěna v KrnověAutor: Deník / František Kuba

S VÝBĚREM DODAVATELE POMOHLI HOROLEZCI

To vysvětluje úspěšný krnovský horolezec Ivan Foltýn, který zasedl společně s dalšími odborníky v hodnotící komisi:

„Stanovili jsme si kritéria, která by stěna měla splňovat, a v několika kolech posuzovali jednotlivé nabídky. Postupně odpadávaly firmy, které se nevlezly cenou, designem nebo materiálem, až nakonec z toho nejlépe vyšla právě společnost Makak climbing,“ popsal výběr Foltýn.

Nosná konstrukce lezecké stěny je tvořena svařovanými či montovanými ocelovými příhradovými nosníky. Opláštění je vyrobeno z březové překližky a je připevněno pomocí dřevěných hranolů.

Panely pak jsou opatřeny různými povrchovými úpravami pro zdrsnění povrchu.

close Nová horolezecká stěna v Krnově info Zdroj: Deník / František Kuba zoom_in Nová horolezecká stěna v KrnověAutor: Deník / František Kuba

VÝŠKA PŘES DEVĚT METRŮ A TAKÉ PŘEVIS

Stěna, vysoká více než devět metrů, je opticky rozdělena na dvě části, na úsek s převisem a část pro paralelní lezení.

„Podle počtu koncových řetězů by na stěně teoreticky mohlo být až třináct lezců, kteří prozatím budou mít k dispozici kolem šestadvaceti cest. Později se mohou chyty dokoupit a cest udělat víc, anebo se mohou obměnit. Pokud se stěna osvědčí, můžeme ji časem ještě rozšířit, prostor tu je,“ uvedl Vlastimil Štverák z odboru veřejných zakázek.

První nedočkaví lezci stěnu testovali už v průběhu ledna.

„Zprvu jsme uvažovali, že správce tělocvičny by jen zkontroloval náležitosti a návštěvníci podepsali, že na stěnu jdou na vlastní nebezpečí, ale zjišťujeme, že to není z hlediska bezpečnosti a hlavně odpovědnosti tak jednoduché. S největší pravděpodobností veřejnosti nabídneme hodiny lezení s instruktorem za úplatu a vstup bez instruktora bude umožněn jen členům Českého horolezeckého svazu nebo těm, kteří absolvují kurz bezpečného lezení. Ten budeme nabízet,“ uvedl ředitel školy Karel Handlíř.

Umělá cvičná lezecká stěna „pod střechou“ je v Krnově první vlaštovkou. Kromě krátké doby, kdy byla k dispozici venkovní cvičná skalní věž v areálu penzionu Koliba, museli zájemci o lezení dojíždět do Vrbna pod Pradědem, Opavy, Ostravy a vzdálenějších měst.

„Je to další krok kupředu, co se týká pohybu dětí. Zprovoznit lezeckou stěnu v Krnově jsem chtěl už před pětadvaceti lety. Obcházel jsem tehdy školy, ale nenašel ochotu k umístění a chyběly i peníze. Dnes to ve spojení ředitel školy Karel Handlíř, Petr Vlach z horolezeckého oddílu Avatar a současné vedení města, které dává více peněz do sportu než minulé, vyšlo a jsem tomu velmi rád,“ uzavřel Ivan Foltýn.