Jiří Křiva je sběratel starých pohlednic a fotografií Krnova. Kdysi dostal nápad, že by pro výstavní účely mohl obrázky z pohlednicového formátu zvětšit. Když v roce 2016 uspořádal první výstavu Pohledy na Krnov, nestačil se divit, jaký ohlas měly jeho zvětšeniny mezi Krnovany i mezi historiky.

Všichni se bavili objevováním neuvěřitelných detailů na zvětšeninách, které dřív zůstávaly skryté. Trochu to připomíná klasický film Zvětšenina o fotografovi módy, který si až při prohlížení zvětšenin ve fotokomoře uvědomil, že při focení modelky v parku nejspíš nevědomky v pozadí zachytil vraždu.

Na zvětšeninách rozeznáváme tváře lidí a můžeme ledacos vyčíst i z jejich oblečení. Můžeme odhadovat věk, postavení, profesi nebo náladu v okamžiku stisknutí spouště. Babky prodávají na trhu, metař se lenivě opírá o koště, chlapec s károu musí tvrdě pracovat, pán v klobouku vypadá, že je pro ostatní autorita.

Nadšení byli také pracovníci krnovského muzea, kteří Jiřímu Křivovi nabídli spolupráci na digitalizaci jeho fondu. Díky tomu se dostal k pokladům z depozitářů muzea i ke kvalitnímu zařízení na digitalizaci. Jiří Křiva svou činnost rozvětvil, takže brzy už sbíral kromě pohlednic a fotografií i vzpomínky pamětníků.

„Přestože v Krnově zůstávají sběratelé, kteří si nepřáli zapůjčovat své sbírky, v rukou Jiřího Křivy došlo již k velké akumulaci digitalizovaných fotografií a pohlednic. Padlo společné rozhodnutí pracovníků Městského muzea a Jiřího Křivy, i pod dojmem velkého zájmu veřejnosti, vydat část nashromážděného materiálu knižně,“ představil vydání výpravné knihy Pohledy na Krnov Alexandr Michl-Bernard, historik Městského muzea Krnov.

Křest proběhne dnes v 17 hodin ve Flemmichově vile v rámci výstavy zvětšenin Pohledy na Krnov IV.