Zato Edgar Kosař jen tak vyšel před dům, a natočil tam na mobil parádní polární záři i přes pouliční osvětlení. Stačila mu k tomu drobnost: dojet si z Krnova na Island.

Pronajal si byt ve městečku Húsavík asi padesát kilometrů od severního polárního kruhu. Výlety za vodopády, gejzíry, sopkami a útesy plnými papuchalků a buřňáků jsou tam běžná součást života stejně jako pozorování polární záře na ulici před barákem.

A k tomu jsou po ruce všechny civilizační vymoženosti od hypermarketů a restaurací až po turistickou infrastrukturu. Letenky z Prahy do Reykjavíku za pár korun.Jak už název napovídá, jev známý jako polární záře se za běžných okolností vyskytuje jen v polárních oblastech. Způsobuje ho takzvaný sluneční vítr, když se ve sto kilometrech nad povrchem oblak nabitých částic potká s magnetickým polem planety Země.

Vzhledem k tomu, že erupce na Slunci tentokrát byly obzvlášť silné, experti předpovídali možnost pozorování polární záře také na území České republiky. Sociální sítě posloužily k výměně zkušeností fanoušků polární záře. Nejdřív byla diskusní fóra plná nadšení a tipů, kde najít naprostou tmu a jak je nezbytný spolehlivý stativ pro dlouhou expozici.

Příští noc už bylo zřejmé, jak prvek očekávání střídá prvek zklamání. Pozorovatelé psali o svých pocitech, když radost z bezmračné oblohy po hodinách čekání vystřídalo zklamání. „Očekávání se nenaplnila. Přes příslib astronomů lidé v Česku polární záři neviděli,“ informovala média.

„Polární záře nastala, ale byla vidět pouze ze severských zemí a nebyla ani příliš silná, měla nazelenalou barvu. Od nás pozorovatelná nebyla,“ napsal Pavel Suchan z Astronomického ústavu Akademie věd ČR. Díky videu z mobilu Edy Kosaře aspoň víme, o co jsme to vlastně v Česku přišli.