Každý rok se koncem srpna u Králík koná velkolepá akce Cihelna, která je svátkem pro všechny milovníky vojenské historie. Letos hlavní boje proběhnou v okolí pěchotního srubu K-S-14 před hledištěm zaplněným tisíci diváků.

Bojiště bude připraveno tak, aby vše do detailů co nejvěrněji odpovídalo období mobilizace v roce 1938. Program v Králíkách sice začíná už v pátek, ale hlavní bojové operace se konají u Cihelny v sobotu 21. srpna od 10 hodin. Akci pořádá Armáda ČR a Klub vojenské historie (KVH) Erika Brno ve spolupráci s mnoha dalšími kluby. Mezi nimi nesmí chybět ani KVH Maxim s krnovskými nadšenci. „My budeme v Králíkách bojovat na německé straně v uniformách wehrmachtu. Vystupujeme s Maximem na řadě podobných rekonstrukcí, ale také děláme kompars v historických válečných filmech.

V Králíkách sice oblékneme německé uniformy, ale v depozitáři máme samozřejmě také americké a ruské zbraně i výstroj. Tu akci u Králík berou příznivci vojenské historie opravdu poctivě, takže si hlídají každý detail. Historicky přesná musí být nejen uniforma a zbraně, ale třeba i boty,“ popisuje svůj zajímavý koníček Pavel Sluka, který se těší na sobotní setkání s kamarády z ostatních KVH.

„V roce 1938 ještě bývalo běžnou součástí armád také vozatajstvo. Do Králík přijedou tradičně i kolegové na koních v uniformách jízdní policie. Je to opravdu velkolepá podívaná, na kterou se každoročně sjedou tisíce diváků,“ dodal Pavel Sluka, který je členem KVH společně se čtyřmi dalšími kamarády z Krnova.

„My se zaměřujeme převážně na druhou světovou válku, takže máme ve vozovém parku například autentické motorky BMW R 12, DKW 250 NZ nebo auta Kdf 82 a i Tatru 57b našeho kolegy Jardy Houžvy. Máme ve výzbroji kulomety MG 34 i 42, pušky Mauser, německé samopaly MP a podobně. V KVH Maxim jsou i členové z jihu, z Otrokovic, kteří zase občas dělají dělostřelce z napoleonských válek,“ představil občanské sdružení Sluka, který se už brzy objeví s ostatními Krnováky na plátnech kin v uniformě SS v novém filmu Juraje Herze Habermannův mlýn.

Při natáčení filmu inspirovaného skutečnou tragédií z konce války na Šumpersku se Krnováci setkali i s takovými filmovými hvězdami jakými jsou Karel Roden, Jan Hrušínský nebo Oldřich Kaiser. „Dokonce se mihneme v uniformách SS v upoutávkách. Krnovská premiéra filmu bude v říjnu,“ prozradil Sluka.

V současnosti se KVH Maxim podílí na natáčení dalšího celovečerního filmu Sudetenland – země divokých sviní s Ondřejem Vetchým v hlavní roli. Některé scény se natáčejí v exteriérech u Vrbna pod Pradědem. Přestože se milovníci vojenské historie běžně oblékají do uniforem s hákovým křížem, všichni se důrazně distancují od jakéhokoliv extremistického hnutí.