Také letos obléknou své uniformy členové Klubu vojenské historie (KVH) Maxim z Krnova a vyrazí do boje. Zatímco loni Krnováci na Cihelně bojovali na německé straně v uniformách Wehrmachtu, letos se někteří z nich převléknou za sovětské vojáky Rudé Armády.

Někdo mění dresy, jiný uniformy

„My se zaměřujeme na druhou světovou válku obecně, takže máme ve své výzbroji, výstroji i ve vozovém parku vybavení různých armád, které bojovaly na obou stranách válečného konfliktu. Náš krnovský KVH Maxim se tradičně zúčastní Cihelny v téměř kompletním složení, ale letošní novinkou je, že poprvé se rozdělíme na jednotku Wehrmachtu a jednotku Rudé armády.

Pro mnohé z nás je to příležitost představit se v nových uniformách a vyzkoušet si nové zbraně. Členové klubu se na bojišti ocitnou proti sobě, každý na jiné straně barikády," představil letošní Cihelnu Pavel Sluka z KVH Maxim, který se s kolegy také zúčastnil natáčení několika válečných filmů jako na například Habermannův mlýn, nebo 7 dní hříchu.

Přestože se krnovští milovníci vojenské historie běžně oblékají do uniforem s hákovým křížem, všichni se důrazně distancují od jakéhokoliv extremistického hnutí či ideologie.

Každý rok se členové Maxima těší na Cihelnu, velkou válečnou rekonstrukci s více jak patnáctiletou tradicí. Letos 17. srpna bude bodem programu kromě bojových ukázek v režii vojenskohistorických klubů také prezentace Armády ČR a výstava vojenské historické techniky.

Prohlídka opevnění

„Cihelna 2013 je dvoudenní akce s bohatým programem. Hlavní bitvy a prezentace se odehrají v sobotu, ale skalním příznivcům armády i vojenské historie doporučuji vyrazit na Cihelnu už v pátek a zůstat tam až do neděle. V pátek budou mít příležitost v klidu a bez front navštívit dělostřeleckou tvrz Bouda a tvrz Hůrka.

Mohou si v poklidu vychutnat prohlídky zpřístupněných objektů československého opevnění z let 1935 až 1938, navštívit Vojenské muzeum Králíky a večer se zapojit do kulturního programu na náměstí v Králíkách," dodal Sluka, podle kterého je přímo u Cihelny Pěchotní srub K-S 14.

Rekonstrukce bitvy

„V sobotu vás pak prostřednictvím bojových ukázek přeneseme do roku 1945. Bojové scény se odehrají na předváděcí ploše u Vojenského muzea Králíky. Fanoušky válečné historie budou lákat desítky stánku s prodejem military materiálů. Rekonstrukce bitev berou příznivci vojenské historie opravdu poctivě, takže si hlídají každý detail.

Historicky přesná musí být nejen uniforma a zbraně, ale třeba i boty. Armáda určitě předvede letadla a po ukončení hlavního programu ještě stihnete návštěvu některého z pevnostních muzeí, která mají prodlouženou provozní dobu," dodal Sluka, který v uplynulých deseti letech musel každou bitvu jen prohrávat, protože pod přezdívkou Paul oblékal uniformu Wehrmachtu.

Právo na vítězství zaručují dějiny

Letos se tak poprvé ocitne v uniformě rudoarmějce na straně vítězů.

„Tentokrát mi právo na vítězství zaručují dějiny. Poprvé taky vyjedeme představit veřejnosti s naším novým nákladním vozidlem Opel Blitz 1938, který je ve vlastnictví Zbyňka Janoty. Rekonstrukce tohoto vozidla zabrala Zbyňkovi více jak čtyři roky, ale výsledek stojí za to, takže je to pro něj velký den," uzavřel Pavel Sluka.