Přístroj za 365 tisíc korun dokáže snímat a zapisovat četnost a sílu stahů dělohy, srdeční frekvenci plodu a zároveň umožní měření na dálku, které je nutné při sledování ozev plodu u porodů do vody. Město Krnov ho zakoupilo ze svého rozpočtu a Sdruženému zdravotnickému zařízení jej bezplatně zapůjčilo.

„Přístroj porodnicko-gynekologické oddělení velmi potřebovalo. Po uzavření bruntálské nemocnice totiž výrazně vzrostl počet porodů a vyšetření potermínových gravidit ve Sdruženém zdravotnickém zařízení Krnov. Dva přístroje, které dosud oddělení mělo k dispozici, nestačily pokrýt potřebu. Nový přístroj je navíc vybaven telemetrií, která umožňuje rodičce volně se pohybovat. Nemusí již být připoutána k přístroji kabely, a navíc přístroj pořizuje na dálku také záznam,“ uvedl ředitel nemocnice Roman Gavanda.

Krnovská porodnice letos láme rekordy v počtu narozených dětí. Zatímco za celý loňský rok se tady narodilo 537 dětí, letos bylo toto číslo překonáno již na konci července. Počet novorozenců dokonce překonává statistiky z 90. let. „Důvodem takového nárůstu počtu porodů je zejména babyboom, který je stále patrný v celé České republice. Růst počtu porodů také ovlivnilo loňské uzavření porodnice v blízké nemocnici v Bruntále,“ říká primář gynekologicko-porodnického oddělení Otto Vančo s tím, že v průměru přijdou denně v Krnově na svět dva novorozenci.

Předloni na gynekologicko-porodnickém oddělení krnovské nemocnice zaznamenali 505 porodů, letos se očekává kolem 900 porodů. Do nemocnice v Krnově přijíždějí už tradičně rodit maminky nejen z Bruntálu, ale i ze Zlatých Hor, Vrbna pod Pradědem, Rýmařova či Opavy. Pro mnohé maminky je důvodem i to, že krnovská nemocnice jako jediná v celém Moravskoslezském kraji umožňuje porodit dítě alternativním způsobem do vody.

Kromě porodů do vody mohou ženy v Krnově už několik let využívat takzvaný bezbolestný porod pomocí epidurální analgezie, rodit vkleče, vestoje či vsedě na speciálně upraveném lůžku. Ženy mohou mít u porodu manžela či přítele nebo někoho z příbuzných. Všechny pokoje v Krnově jsou roomingové, tedy určené pro trvalý pobyt matky s dítětem. Je zde také přímá návaznost na dětské oddělení a jednotku intenzivní péče. Všichni novorozenci mají na oddělení také provedena základní screeningová vyšetření včetně sonografického vyšetření kyčlí.