Krnovští zastupitelé schválili částku 265 tisíc korun, která na půl roku pokryje výrobu televizního magazínu Krnovský miniexpres. Radní tento pořad považují za komunikační nástroj, který prostřednictvím televize Polar osloví diváky v celém kraji.

Moc peněz za málo muziky

Jedním z těch, kdo mají k placenému televiznímu vysílání výhrady, je zastupitel Pavel Moravec (nez): „Rozumím tomu, že televize je silné médium a město chce vyjít vstříc veřejnosti, nicméně ta částka je příliš vysoká na to, co nám za ni Polar dokáže nabídnout.

Stopáž dvě minuty týdně, byť několikrát reprízované, mi za ty peníze přijde hodně drahé. Jistě existují i jiné levnější prostředky prezentace města," zdůvodnil svůj postoj Pavel Moravec.

Zavádějící anketa?

Stejné pochybnosti má také zastupitel Tomáš Hradil (Zelení).

„Nerozumím, proč na webu města probíhá anketa s otázkou: Přivítali byste pravidelné zpravodajství o dění v Krnově prostřednictvím regionální televize? Podle mě by ta otázka správně měla znít: Přivítali byste placené televizní zpravodajství o Krnovu?" upozornil Tomáš Hradil.

„Pokud tam není zmínka, že jde o placenou službu, každý samozřejmě bude hlasovat ano. Když se ale řekne, že ročně bude výroba televizního pořadu stát přes půl milionu, může být pohled občanů jiný," vytkl Tomáš Hradil a také požádal o vysvětlení, komu je vlastně tato služba určena a kdo je cílová skupina.

„Co se týče otázky, ta mohla být poněkud zavádějící, nicméně každý v dnešní době dobře ví, že každá reklama něco stojí. Primárně má být tato služba určena pro naše krnovské občany, aby se dozvěděli více informací třeba ze sociálních služeb nebo o fungování městského úřadu, ale současně by pořad měl sloužit k tomu, abychom oslovili více turistů," vysvětlil místostarosta Krnova Jan Krkoška (ANO).

Bývalá starostka Krnova Alena Krušinová (nez) připomenula, že v minulém volebním období se s podobnou nabídkou placené propagace obraceli na radnici různá média a televize.

Proč nebylo výběrové řízení?

„Proč neudělat výběrové řízení na toho, kdo přijde s nejlepší nabídkou? Není vyhlášení výběrového řízení lepší postup než dělat pokusy a zkoušet to naslepo?" ptala se Krušinová.

„Myslíte, že je to pokus, když Polar využívá Karviná, Havířov, Nový Jičín, Frýdek Místek, Orlová, Stonava nebo Bruntál? Opava dokonce vysílá zastupitelstvo v přímém přenosu. Ti všichni televizi Polar využívají, protože jim to přináší užitek. Co se týče soukromých televizí, vychází Polar jednoznačně nejlíp," reagoval na její dotaz místostarosta Jan Krkoška.

Kdo určí obsah?

Tomáš Hradil upozornil, že když v anketní otázce zaznělo „zpravodajství", běžný občan ho pokládá za bezplatné. Narozdíl od reklamy. Je proto nutné si ujasnit, zda půjde o reklamu, zpravodajství nebo zpravodajství propagující Krnov. A také, kdo bude dohlížet na obsah vysílání.

„Témata by zadávala a konzultovala s televizí Polar tisková mluvčí Městského úřadu Krnov. Není potřebné, aby obsah schvalovala rada nebo zastupitelstvo. Krnovské listy jsou plné a mluvčí už má problém tam dostat veškeré dění v Krnově.

Navíc se tištěné noviny dostanou jen k lidem v našem regionu. Prostřednictvím televize se informace dostane určitě dál, než přes tištěná média," popsala výrobu pořadu starostka Krnova Jana Koukolová Petrová (ANO).

Zkusíme a uvidíme

Místostarosta Krnova Michal Brunclík (ČSSD) doporučil první půlrok vysílání pojmout jako zkušební lhůtu.

„Já bych vnímal ten první půlrok jako pokusné období, abychom pak mohli vyhodnotit, nakolik jsme spokojeni. Pokud spokojeni nebudeme, nabízí se ukončení spolupráce a vypovězení smlouvy s Polarem nebo vyjednávání o jiných podmínkách. Ta částka je poměrně vysoká, ale v této oblasti jsou finance relativním pojmem.

Pojďme ve zkušební době zjistit, jak to funguje a zda zasáhneme cílové skupiny," vyzval kolegy Brunclík.

Zastupitelstvo nakonec peníze za spolupráci s televizí Polar schválilo.