Dechový orchestr mladých DOM Krnov se vydal ve atředi 1. listopadu v pochodovém tempu od bývalé ZUŠ v Revoluční ulici, aby Krnovany pozval na prohlídku nové budovy umělecké školy.

Původně objekt na náměstí Míru sloužil jako základní škola, ale žáci se zde naposledy učili před patnácti lety. Město budovu kompletně zrekonstruovalo pro potřeby základní umělecké školy. Náklady na stavbu včetně DPH se vyšplhaly na 95 milionů korun.

Samotná rekonstrukce objektu a přístavba sálu stála 92 milionů korun, ale je potřeba připočíst 1,7 milionu korun za projektovou činnost, 115 tisíc korun za kácení stromů a náhradní výsadbu a také 1,6 milionu korun za technický a autorský dozor. Opravu objektu plně hradilo město Krnov.

Sportovní hala Sokolovna je dílem slavného krnovského rodáka Leopolda Bauera. Její rekonstrukce začala 25. října 2023
Sokolovna je architektonický skvost Krnova. Její rekonstrukce právě začíná

Proměnu budovy při slavnostním otevření ocenil také starosta Krnova Tomáš Hradil. „Podařilo se nám opravit a znova vdechnout život krásné, ale do nedávna zchátralé školní budově. Mám velkou radost, že můžeme stovkám žáků a jejich pedagogům nově nabídnout špičkové zázemí. Umění kultivuje, civilizuje a rozvíjí osobnost každého z nás, proto považuji tuto investici za významný milník v novodobé historii města. Dotáhli jsme další náročný, dlouhá léta připravovaný projekt. Na řadě nyní je sokolovna Leopolda Bauera,“ uvedl.

Rekonstrukce školní budovy, která byla zahájena v červnu 2021, zahrnovala kompletní opravu vnitřních prostor i exteriéru a přístavbu koncertního sálu pro sto návštěvníků. Po přestavbě je škola zcela bezbariérová. Osobám se zdravotním postižením je zajištěn vstup po rampě z prostoru nádvoří, výtah je umístěn v zrcadle schodiště.

Nový obor: tvůrčí fotografie a nová média

Doposud ZUŠ Krnov sídlila ve dvou budovách, které již nevyhovují současným provozním, technickým a hygienickým požadavkům. „Nová budova nabídne našim žákům prostory a vybavení hodné 21. století. Umožní nám také rozšířit nabídku poskytovaných služeb. V příštím školním roce například připravujeme otevřít nové studijní zaměření Tvůrčí fotografie a nová média,“ sdělil ředitel ZUŠ Krnov Kamil Trávníček.

Vnitřní vybavení školy přišlo na 3,7 milionu korun bez DPH, ze svého rozpočtu je poskytl Moravskoslezský kraj, jenž je zřizovatelem školy. Kraj se rovněž podílel, společně se školou, na financování přestavby školních varhan za 1,2 milionu korun.

Krnovská kapela Bratři Orffové v říjnu 2023 vydala vinylové audiofilské reedice svých kultovních alb Bingriwingri a Šero.
Krnovští Bratři Orffové obohatili podzim vymazlenými vinyly Bingriwingri a Šero

„Velice si ceníme přístupu města Krnova. Díky tomuto nákladnému projektu budou žáci a pedagogové umělecké školy využívat k výuce, koncertům a dalším akcím příjemné a důstojné prostředí. Rekonstrukce navíc přispěla ke zvelebení města. Základní umělecká škola se nachází nedaleko jeho centra, hned za řekou Opavou, a je teď opravdu krásným objektem. Projekt podpořil také kraj, z krajské kasy bylo pořízeno vnitřní vybavení, kromě potřebného nábytku má teď škola také novou elektroniku, například výtvarné obory budou nově využívat počítač s příslušenstvím pro digitalizaci, škola má k dispozici také interaktivní LCD panel a další moderní vybavení," řekl hejtman Jan Krkoška, který je rovněž Krnovan.

Budova je dílem architekta a rodáka Ernsta Latzela

Školní budova byla postavena v roce 1892 podle návrhu krnovského stavitele Ernsta Latzela. Původně sloužila státní německé odborné škole tkalcovské, později se v ní vystřídala nejedna školská instituce, ať už střední odborné učiliště textilní, rodinná škola, soukromé akademické gymnázium nebo základní škola.

Poté v jejích prostorách působily organizace poskytující sociální služby a zájmové kroužky pro děti a mládež. Kvůli havarijnímu stavu objektu musely prostory opustit na jaře roku 2018.