„Mezi nálezy ale máme i méně obvyklé věci, třeba skútr nebo nářadí, například stavební kolečko a lopatu,“ popisuje situaci pracovnice podatelny Soňa Bolfová s tím, že asi nejkurióznějším nalezeným předmětem pak je právě protéza nohy i s botou a ponožkou.

„Nohu přinesl pán, který ji nalezl u lavičky před evangelickým kostelem. V těchto místech se scházejí lidé bez domova. Bez nohy jich moc není, takže víme, komu patří. S dotyčným jsme se i spojili, ale protézu zpátky nechce, že prý je moc těžká,“ říká Soňa Bolfová.

Křižovatka Říční okruh - Šmeralova - Svatováclavská byla kvůli rekonstrukci uzavřena od 15. srpna do 15. listopadu 2023. Nyní si řidiči i chodci zvykají na nové řešení odbočovacích pruhů, ostrůvků a přechodů. 16. listopadu 2023
Je bezpečnější? Auta i chodci se seznamují s novou křižovatkou v Krnově

Zatímco bezprizorní protézu nohy pravděpodobně po čase čeká likvidace, naději na vrácení k majiteli mají podle krnovské úřednice především mobilní telefony.

„Vlastníky se nám často daří vypátrat nebo se sami přijdou poptat. Máme ale i případy drahých, téměř nových mobilů, které jsou ze začátku ještě nabité, a nikdo se na ně ani nepokusí zavolat a ani se nepřijde zeptat. Lidé by v každém případě měli zkoušet mobil často prozvánět. Pokud máme nabíječku na dané značky, tak přístroje udržujeme „na živu“, aby se na ně někdo dovolal,“ říká Soňa Bolfová.

Atmosféra krnovského Bronxu zaujala filmaře, kteří hledali zašlé oprýskané domy pro natáčení filmu Citlivý člověk.
Vybydlené domy v Krnově, známé z filmu Citlivý člověk, jsou na prodej

Občané by se podle ní se ztrátou jakékoliv věci neměli smířit a do podatelny městského úřadu by se měli zajít poptat i po delším čase od ztráty, ztracenou věc pak co nejpřesněji popsat a podat informaci o době, kdy ji ztratili.

Pokud se do tří let od vyhlášení nalezené věci o ni nikdo nepřihlásí, stává se majetkem města. Ty použitelné pak jednou za čas míří do veřejné dražby, kterou pracovníci odboru organizačního právě chystají.

Dražba techniky civilní ochrany v Šumperku.
Šumperk dražil techniku civilní ochrany. O véesku byl boj, prodalo se i polní WC

„Tříletá ochranná lhůta skončila pro 24 jízdních kol. Předpokládáme, že vyvolávací cena bude 200 korun, jen u jednoho dražšího kola v dobrém stavu ji stanovíme na 500 korun. Do dražby za vyvolávací cenu 50 korun půjde i koloběžka, dětské odrážedlo a torzo kola. Kompletní seznam dražených věcí a termín i místo konání v předstihu zveřejníme,“ uzavřel vedoucí odboru organizačního Igor Kozelek.