VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Krnov získal během dvou let 42,4 milionu korun

Krnov - Evropská unie podpořila například projekty virtuálního muzea, Hornoslezských slavností, církevní turistiku, Krnovské hudební slavnosti nebo pořádání konference Možnosti turistiky našeho regionu.

29.5.2008
SDÍLEJ:

Krnovská radnice.Foto: DENÍK/Archiv

Nejvýznamnější podpořenou akcí byla výstavba splaškové kanalizace v Krnově–Kostelci, a to skutečně velkorysou částkou 40,9 milionu korun. Vlastní podíl města na výstavbě kanalizace činil 10,2 milionu korun, celkové náklady byly přes 51 milionů korun.

V současnosti má město Krnov podáno několik projektů, které se ucházejí o evropské peníze. Usiluje o vytvoření přeshraničního materiálního základu pro ochranu kulturních tradic Prudniku a Krnova, což představuje celkové náklady 4,5 milionu korun. Na výstavbu kanalizace v Chomýži, kterou reprezentuje projekt Ochrana hraniční řeky Opavice z polské a české strany, jsou celkové náklady 65,5 milionu korun. Na budování cyklostezek a zvýšení bezpečnosti silničního provozu na ulicích Albrechtická, Opavská a Bruntálská bude potřeba čtrnáct milionů korun.

„Naším přáním je, abychom získali přibližně osmdesát procent z těchto celkových nákladů, tedy řádově 58 milionu korun z celkových 84 milionů korun. K žádostem je třeba dokládat studie proveditelnosti, ty stojí od 50 tisíc do půl milionu korun, nejčastěji pak projektové dokumentace pro stavební povolení. Jejich cena se v průměru pohybuje kolem půl milionu korun,“ uvedla starostka Krnova Renata Ramazanová.

Město Krnov má oddělení hospodářského rozvoje a evropských projektů, jehož pracovníci se zpracováním těchto projektů zabývají. Složitější projekty pro město zpracovává externí firma. Krnov také trápí obecné problémy evropských programů. Například pravidla pro programové období 2007 až 2013 byla pozdě vyhlášena a mají už rok zpoždění. Pravidla se neustále mění, a nejsou dopředu přesně daná. Česká republika má šanci získat v letech 2007 až 2013 z fondů Evropské unie až 750 miliard korun, tedy asi sto miliard korun ročně.

„V rámci České republiky bude vyhlášeno celkem čtyřiadvacet operačních programů. Velká část z nich se může týkat jak našich investičních, tak i neinvestičních projektů. Naší prioritou proto je, abychom se na možnost využití fondů Evropské unie připravili do té míry, abychom uspěli. Peněz totiž bude méně a připravených obcí mnoho,“ uvedl místostarosta Bedřich Marek.

K důležitým akcím, na které se chce město Krnov soustředit, patří příprava území bývalých kasáren pro bytovou výstavbu. „Na ploše, kde se v současnosti nacházejí staré garáže, by měly stát bytové domy s asi sto padesáti byty. Z evropských fondů bychom mohli získat peníze na likvidaci staré ekologické zátěže a na potřebnou infrastrukturu. Na samotnou výstavbu bytů peníze v programech nebudou, tu už budeme muset zajistit prostřednictvím soukromých subjektů,“ dodal místostarosta.

Významnou akcí je rovněž příprava a realizace intenzifikace biologické části čističky odpadních vod. Ta se musí připravit na zvýšený přítok splaškových odpadních vod z dosud neodkanalizovaných městských částí Kostelec– Jih, Chomýž, Ježník, Cvilín a také nových lokalit určených pro bytovou výstavbu. Finanční náročnost této akce je 180 až dvě stě milionů korun. K dalším větším projektům patří příprava rekonstrukce Městského divadla, využití brownfields v centru města – objektů bývalé Karnoly na Říčním okruhu a na náměstí Míru, dokončení interiéru zimního stadionu nebo rekonstrukce koupaliště.

Autor: František Kuba

29.5.2008 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Marcelu Harasimovi ze Štěpánkovic nepřinesla novela zákona žádné větší potíže.
4

Přísnější pravidla při měření emisí? Bez problémů!

Ředitelství silnic a dálnic ŘSD pozvalo občany do koncertní síně na diskusi o obchvatu Krnova.
13

Obchvat Krnova: řada otázek bez odpovědi

Martin Kolomý potřetí dojel na pódiu

Kamionový jezdec z Bruntálska Martin Kolomý na Dakaru dál válí. Etapa mezi argentinskými městy Fiambalá – Chilecito – San Juan se mu povedla na výbornou. Nakonec s odstupem více než čtyř minut dojel druhý za Nizozemcem Van Genugtenem na Ivecu, ale během této etapy sahal i po vítězství.

Benefity: slušný plat, práce z domu, kurz odvykání kouření nebo akcie

Firmy, které hledají nové zaměstnance, musejí často počítat s tím, že kromě slušného výdělku budou muset nabídnout i zajímavé zaměstnanecké výhody (benefity). Jaké? Třeba firemní školku pro děti svých pracovníků či příspěvek na odvykání kouření nebo snižování váhy.

Jak myslivci předávají dětem vědomosti o přírodě

Poznávání stop, siluet zvěře, popis paroží i mysliveckou mluvu. To vše se učí děti v nové výukové místnosti bruntálského mysliveckého spolku.

V pátek i v sobotu se bude tančit

Hned z několika plesů si můžete vybrat tento pátek a sobotu.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT
>