„Bydlím blízko, sleduji to z chodníku každý den. Těším se, až to zas bude průchozí, a jsem zvědavá, co tady bude,“ uvedla v listopadu 2016 Krnovanka Věra na přednášce ostravských památkářů. Řeč byla o lokalitě za bývalým kostelem sv. Ducha, která je již řadu let uzavřená. Nyní, po roce a půl, se paní Věra dočkala. Budoucí podoba místa, kde ve středověku fungovala manufaktura na barvení látek, už je známá.

„Na ploše 2300 metrů čtverečních se vybudují chodníky a zpevněné plochy, obnoví se část hradeb a úsek středověkého valounového chodníku a provede sanace historické klenby nad bývalým náhonem. V prostoru budou rozmístěny lavičky a další městský mobiliář, který doplní veřejné osvětlení a zeleň,“ uvedl Lubomír Stýskala z odboru veřejných zakázek Městského úřadu Krnov. Na stavbu je v městském rozpočtu vyčleněno 8,3 milionu korun.

ZAKÁZKA, KTEROU NIKDO NECHTĚL

„Firmu, která by tuto investiční akci zrealizovala, ale zatím město nenašlo. Na první výzvu nereagoval žádný zájemce,“ informovala mluvčí krnovské radnice Dita Círová. Město proto nyní vyhlašuje veřejnou zakázku znovu, a to formou zjednodušeného podlimitního řízení prostřednictvím profilu zadavatele. „Navíc ještě přímo oslovíme pět krnovských firem. Snad se nám podaří zhotovitele v co nejkratší době získat,“ doplnil Lubomír Stýskala.

Paní Věra i ostatní zájemci o historii Krnova se tehdy na prohlídce vykopávek ptali, co s vzácnými objevy bude dál. Michal Zezula, ředitel ostravského Národního památkového ústavu, tehdy slíbil, že část vykopávek zůstane zpřístupněna. Slib bude dodržen.

close Vizualizace ukazuje, jak by mělo vypadat okolí kostela sv. Ducha ještě letos. info Zdroj: archiv Městského úřadu Krnov zoom_in
Vizualizace ukazuje, jak by mělo vypadat okolí kostela sv. Ducha ještě letos. Foto: archiv Městského úřadu Krnov

ARCHEOLOGOVÉ ZDE PŘEDSTAVÍ NÁLEZY

„Obyvatelé i návštěvníci Krnova zde budou mít příležitost prohlédnout si archeologicky odkryté objekty, které se vážou ke středověké minulosti města a tradicím zdejšího textilního průmyslu. Jsme přesvědčeni, že prezentace unikátních reliktů bývalé cechovní barevny navíc vhodně doplní expozici připravovanou v Karnole a přispěje k tomu, aby se Krnov stal vyhledávaným cílem turistů,“ uvedl Michal Zezula s tím, že úpravy prostoru v okolí koncertní síně zapojí tuto část bývalého průmyslového areálu do života města.

„Na tom, že území bude zpřístupněno, má velký podíl také společnost Veolia Energie ČR, která investovala nemalé prostředky do přeložky parovodu. Jeho uložení pod zem ovlivnilo budoucí využití celého území a umožní zpřístupnění okolí koncertní síně z ulic Štursovy a Sv. Ducha,“ doplnila Dita Círová.

TEXTILKU PŘESTAVÍ NA BYTY A KANCELÁŘE

Na facebookovém profilu města se už objevily první reakce. „Hradby a obnova barvířských kádí je skvělý počin. Co bude s budovami bývalé Karnoly vedle synagogy?“ zeptala se Barbora Bartová. „Jde o soukromý majetek. Čtyřpodlažní skelet dřívější textilky Krnovské soukenické společnosti bude využit po rekonstrukci na služby, administrativu a byty,“ odpověděla mluvčí.

Až se budeme procházet kolem koncertní síně do nového parku, můžeme si připomenout, že zde kdysi těžce pracovali naši předkové. V barvírně bylo takové vlhko a vedro, že na stěnách kondenzovala voda, kterou bylo nutné odvádět speciálními kanálky.