Židovská rodina, kterou na Volyni zachránili, našla nový domov v Kanadě. Na izraelském velvyslanectví v Praze převzali titul Spravedlivý mezi národy potomci Čepkových, kterým osobně poděkovali potomci zachráněných.

Starostu Krnova Tomáše Hradila před třemi lety oslovila paní Francine Gerstein. Požádala ho, aby jí pomohl pátrat na Krnovsku po rodině volyňských Čechů, která za války zachránila její rodinu.

Starosta do pátrání zapojil veřejnost. Díky Krnovanům, které zaujal příběh z Volyně, se už po pár hodinách podařilo dohledat osudy rodiny Čepkových.

Rodina Gerstein po Čepkových dlouho marně pátrala

„„Vážený pane starosto, jmenuji se Francine Gerstein a doufám,  že byste mi mohli pomoci najít rodinu, která během holocaustu ve druhé světové válce mou rodinu schovala a zachránila,“ začíná dopis, který starosta Krnova v roce 2020 zveřejnil a vyzval veřejnost, aby se zapojila do pátrání.

Francine Gerstein, vnučka těch, kdo u Čepkových našli azyl, se společně se svou rodinou snažili neúspěšně kontaktovat Čepkovy od šedesátých let. Nepomohly ale inzeráty v novinách ani Červený kříž.

Fotografie z roku 1950, která má na rubu razítko krnovského fotoateliéru. Díky této indicii se podařilo v Krnově vypátrat potomky volyňských Čechů Bohuslava a Olgy Čepkových, kteří za holokaustu prokázali lidskost a statečnost.
V Krnově ožil příběh z období holokaustu, lidé pomáhali hledat zachránce rodiny

Francine Gerstein měla jen pár indicií. Věděla, že její prarodiče a další příbuzné na Volyni téměř rok ukrývala česká rodina Čepkových. Šlo o zemědělce z vesnice Ozerany, kteří byli ochotní riskovat, přestože sami měli tři dcery a syna.

„Moje rodina tam zůstala od března 1943 do února 1944. Čepkovi byli nakonec repatriováni do České republiky. Jedinou stopu, kterou mám, je fotografie s razítkem místního fotografa z Krnova,“ vysvětlila Francine Gerstein, proč se rozhodla pátrat právě v Krnově.

Úkryt pod žlabem ve stodole

„Přátelé, podařilo se nám společnými silami najít pravnuka Čepkových. Kontakty byly předány, rodina má navíc k celé události řadu podkladů, fotografie i dopisy. Pro úplnost dodávám, že v té malé vesničce Ozerany místní zachránili, i přes hrozbu trestu smrti v případě odhalení, celkem jedenáct židovských rodin,“ komentoval starosta Krnova úspěšné pátrání v roce 2020.

Rodina Gersteinových žila na Volyni poblíž ruských hranic. Do března 1943 se ukrývali u polského farmáře, který je poté odkázal na vesnici Ozerany, kde žili převážně Češi. Právě tam vstoupili do domu sedláka Čepka s tím, že jsou Židé, mají peníze a potřebují úkryt pro devět lidí.

Čepek jich ukryl pět a dalším čtyřem poradil úkryt u dalšího spolehlivého českého sedláka. Bohuslav Čepek pak pro pět členů rodiny Gersteinových vybudoval podzemní úkryt pod žlabem ve stodole.

V únoru 1944 Čepek Gersteinovy požádal, aby usedlost opustili, neboť se blíží Rusové. Dal jim na cestu sáně s koněm. Válka pokračovala ještě přes rok. Po válce rodina Gersteinů skončila na tři roky v uprchlickém táboře v Německu, než se jí podařilo vycestovat do Kanady. Na Volyňské Čechy, kteří jim v nouzi nejvyšší nabídli úkryt, nikdy nezapomněli.