Krnov a Kostelec odděluje železniční trať. Běžní chodci mohou z Krnova do Kostelce přejít po dřevěné lávce nad kolejištěm. Co ale mají dělat cyklisté, senioři nebo maminky s kočárky, pro které je zdolávání schodů problém?

Musí jít oklikou po mostě, na kterém je asfaltový chodník plný boulí a děr. Navíc zde chodník plynule přechází v cyklostezku a značení to chodcům ani cyklistům příliš neusnadní. Zvládnout cestu po tomto mostě bez úrazu vyžaduje značné soustředění a v zimě je to ještě horší.

Občané už několikrát upozornili zastupitelstvo, že nejspíš je zde do určité míry narušena také samotná konstrukce mostu. Přestože se jedná o dopravně vytíženou komunikaci I. třídy, nemají lidé na mostě pocit bezpečí.

Město není vlastník

Stížnosti na katastrofální stav mostu se jen hrnou. Jejich adresátem je město Krnov. To ale most nevlastní. „Jediné, co můžeme dělat, je neustále upozorňovat vlastníky na stav mostu, což děláme. Přestože komunikace s Ředitelstvím silnic a dálnic (ŘSD) není snadná, podařilo se nám vyjednat, že most bude kompletně rekonstruován.

ŘSD nevidí řešení jen v novém asfaltu chodníků či v umožnění pokračování cyklostezky, ale kvůli zaručení bezpečnosti se rozhodlo pro totální rekonstrukci mostu," uvedl místostarosta Krnova Michal Brunclík.

Nadjezd přes železnici mezi Krnovem a Kostelcem je už delší dobu terčem kritiky hlavně ze strany cyklistů a chodců.

Opravu plánují až na rok 2016

Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) ČR, správa Ostrava, zatím nemá hotovou projektovou dokumentaci k opravám mostu. S kompletní opravou mostu mezi Krnovem a Kostelcem počítá až v roce 2016. Z informací, které poskytl městu ředitel ŘSD ČR, správy Ostrava, Tomáš Opěla, vyplývá, že projektová dokumentace je ve fázi dokončení.

„Nadále pokračuje inženýrská činnost a realizace stavby je naplánovaná na rok 2016 přesný termín realizace bude záležet na přidělení finančních prostředků," sdělil Tomáš Opěla.

Dopravní značení na mostě spíš mate

Jedním z těch, kdo často upozorňovali na nevyhovující stav mostu, byl také krnovský ctitel cyklistiky Jaroslav Balcárek.

„Konečně slyším aspoň nějaký konkrétní termín oprav. Už dlouho upozorňuji na havarijní stav tohoto mostu i na nesmyslné dopravní značení a řešení vztahů mezi chodci cyklisty a motoristy. Když je tam třeba značka cyklisto sesedni z kola, logicky bych čekal, že na konci úseku bude něco jako cyklisto, nasedni na kolo.

Místo toho je tam zase napsáno: cyklisto sesedni z kola, ale příkaz je škrtnutý. Znamená to, že tu nemá sesedat z kola? Vždyť z něj před chvílí slezl, takže už ani sám netuší jestli je vlastně cyklista nebo chodec," popsal fanoušek cyklistiky Jaroslav Balcárek zvláštní logiku dopravního značení na tomto mostě v místech, kde je odbočka do ulice Na ostrově.