Město uzavřelo smlouvu s majitelem pivnice na náměstí, kde si mohou lidé kdykoliv bezplatně ulevit. Lidi, které zastihla potřeba poblíž centra, se často také vydávají na WC do Hypernovy.

„Při cestách Evropou jsem zjistila, že Krnov zdaleka není jediné město, kde slouží jako veřejné WC zázemí nějaké restaurace, kavárny, hotelu nebo obchodu. Při sestavování strategického plánu se ukázalo, že postavit vlastní městské veřejné WC zřejmě není pro Krnov prioritou. Kdysi stávaly zděné veřejné záchodky na Zámecké ulici, ale byla to nevzhledná stavba, a pořád tam bylo zamčeno. Počátkem devadesátých let se dokonce o tyto záchodky hlásil podnikatel, který je chtěl opravit a přestavět si objekt na nějakou provozovnu. Zastupitelstvo rozhodlo ten objekt zbořit, a mám dojem, že dnes tam nikomu nechybí,“ vyjádřila se k tématu veřejných záchodků starostka Krnova Renata Ramazanová.

Veřejné WC v pivnici slouží veřejnosti nečekaně dobře. Většinou zde bývá čisto a uklizeno. Pisoáry, umývadla i vysoušeč rukou bezdotykově spíná fotobuňka, a navíc zde své služby nabízí i automat na kondomy. „Význam veřejného WC jsem si uvědomila v okamžiku, když mi při rekonstrukci bytu řemeslníci rozkopali bytové jádro. Vydala jsem se využít sociální zařízení do pivnice, a zjistila jsem, že nejsem sama. Na dámách se nad umývadlem právě skláněla nějaká paní bezdomovkyně, která tam vysvlečená do půl pasu právě vykovávala osobní hygienu. Teprve člověk bez vlastní koupelny a záchodu dokáže veřejné toalety náležitě ocenit,“ doplnila mluvčí krnovské radnice Dita Círová.

Do pivnice na veřejné WC turisty a náhodné návštěvníka Krnova navádí infosystém. „Už jsem zažila, že turisté podle navigačního systému hledali WC v podobě nějakého objektu, například budky, a nedošlo jim, že musí jít hledat uvnitř budovy. Možná by stálo za zvážení, jak vylepšit krnovský infosystém, ale samotné záchodky podle mě fungují dobře,“ uzavírá starostka.

Kluziště nabídne nové WC

Stavební práce na zimním stadionu v Krnově nekončí. Po loňské výtavbě tribuny a šesti šaten se sociálním zařízením se pozornost stavbařů letos soustředí na dokončení technického zázemí. Veřejnost se také dočká nového WC.

„Letos dojde k vybudování sociálního zařízení pro veřejnost včetně jednoho WC pro imobilní osoby, šaten pro rozhodčí a trenéry, sušárny a bufetu v celkové hodnotě 4,5 milionu korun. Tyto práce by měly být hotové do konce června a do nové sezony již zimní stadion vstoupí s kompletně hotovou jižní tribunou, na které je 505 míst pro sedící a 360 míst pro stojící diváky,“ uvedl vedoucí investičního oddělení odboru regionálního rozvoje Městského úřadu v Krnově Georgios Bazakas.