Ředitelka Charity Krnov Monika Dudová dobře ví, jak se lidé radují z maličkostí, které jsou v České republice běžně dostupné, ale na Ukrajině pro místní těžko dosažitelné. Může povrdit, že z takových dárků mají dobrý pocit dárci i obdarovaní. Letos balíčky z Krnova potěšily ukrajinské děti na svátek sv. Nikolaje, který je obdobou svatého Mikuláše.

Kromě dětských mikulášských dobrůtek vezla dodávka z Krnova na Ukrajinu také krupici, přesnídávky, zubní kartáčky, pastu a plyšáky, deset pytlů teplého oblečení, pleny pro děti, hračky, 150 kilogramů mouky a sto kilo rýže. Vedle padesáti velikých mikulášských balíčků cestovaly i dvě toaletní křesla a polohovací lůžko s matrací.

Jen cesta na polsko ukrajinskou hranici je dlouhá na 700 kilometrů. „Na hranicích nás čekala dlouhá kolona aut, kterou jsme na radu místních předjeli, ale i tak nám odbavení trvalo tři hodiny. A to jen proto, že na našem nákladu se ukrajinským celníkům stále něco nelíbilo. Bylo toho mnoho, plné auto.

Polohovací lůžko, na které žádali oficiální dokument, je pro ně věc nepochopitelná. Neustále jsme byly posílány od okýnka k okýnku kopírovat dokumenty,“ popsala dobrodružnou cestu Monika Dudová, která cestovala na Ukrajinu společně se dvěma kolegyněmi.

Odbavení na hranicích se nakonec povedlo, ale bylo to jen tak tak. „Čekala nás ještě tříhodinová cesta, která byla náročná. Venku tma, mlha, neosvětlená místa, neosvětlení cyklisté, neoznačená cesta, která nám mnohdy splývala. Já se musela řídit pouze pokyny kolegyně, která sledovala navigaci,“ dodala Dudová s tím, že si oddychly teprve až po třinácti hodinách, když je přivítal otec Andrij Budzak, ředitel místní charity.

„S úsměvem jásal, že se nám vše podařilo dovézt. Druhý den jsme společně s otcem navštívili sirotčinec a předávali balíčky dětem. Zavítali jsme do rodiny, kde je nemocný muž středního věku upoutaný na lůžko. Tomu jsme předali lůžko i s matrací. Přála bych vám vidět jeho výraz v obličeji a oči zalité slzami.

Nevěřícně se díval a stále děkoval slovy: to není možné, já budu mít své lůžko,“ doplnila Dudová s tím, že nebýt pomoci z České republiky, takové lůžko by na Ukrajině získal jen těžko. Nefunguje zde totiž sociální a zdravotní systém. Jeho důchod v přepočtu 1100 korun mu pořízení podobně moderního lůžka rozhodně neumožní.

„Ostatní pomoc jsme vyložili v místní charitě, odkud bude průběžně předána potřebným. Každá cesta na Ukrajinu, která přinese lidem pomoc, je pro nás velikým potěšením, když vidíme vděčnost a radost v očích obdarovaných,“ uzavřela Monika Dudová s poděkováním všem, kdo se na sbírkách pro Ukrajinu podíleli. Dárci přispívají do charitního šatníku a humanitárního skladu také domácími potřebami.

Příště: konvoj dek pro DodbasV souvislosti připravovaným humanitárním konvojem do ukrajinského Donbasu vyhlašuje Charita Krnov sbírku dek. Budou předány lidem v oblastech válečného konfliktu, kteří trpí zimou a ve svých domovech mají mnohdy teplotu pod nulou.
Sběrné místo: Charita Krnov, Hlubčická 3, převzetí darů v pracovní dny od 7 do 15.30 hodin. Pracovníci charity jsou také ochotni si pro deky i sami přijet.