Pokud se rozhodnete s krkavčím miminem komunikovat zblízka, nikdy nezapomenete na jeho zlověstný chřtán. Dokořán rozevřený zobák vám umožní detailně si prohlédnout dutinu, kde se potrava v podobě hraboše smršťováním svalů posouvá trávící soustavou přes hltan do jícnu a žaludku.

Na první dojem krkavčí mládě s rozevřeným zobákem vypadá vypadá jako hladový dinosaurus. Oba krkavčí rodiče musí kolem věčně hladových mláďat kmitat půl roku bez odpočinku. Je to pomluva a nespravedlnost vůči krkavčím matkám, že jim člověk přisoudil bezcitnost a nezájem o potomstvo.

Krkavec velký na zahradě rodinného domu v Žárovicích na Prostějovsku
Na samotu na Hané nalétává krkavec. "Může vyklovnout i oči," varuje ornitolog

„Tato krkavčí mláďata nepochází z přírody, ale z chovu. Zapůjčil je na prezentaci jeden chovatel, aby si hlavně děti uvědomily, jak vypadá krkavec. Jedná se o mláďata, kterým je sotva 14 dní, a podívejte, jak už jsou velká. Musí toho sníst opravdu hodně,“ představil atrakci na náměstí Čestmír Pavlík z Okresního mysliveckého spolku OMS Bruntál.

Němcová ani Kryl krkavce nezažili

Krkavec velký u nás býval hojný ve středověku, ale pak na našem území úplně vyhynul. Možná byl vyhuben pověrčivými lidmi jako symbol čarodějnictví, nebo byl při hledání potravy příliš závislý na velkých šelmách. Až v roce 1968 bylo poprvé v novodobé historii potvrzené hnízdění krkavce v Česku. V Jeseníkách byl krkavec poprvé pozorován roku 1972. Od těch dob krkavců přibývá, ale stále jsou přísně chráněným druhem.

Krnované v rámci participativního rozpočtu 2022 vybrali psí park s rozpočtem kolem 800 tisíc korun.
Ze sedmi projektů Krnované hlasováním vybrali Psí park

Zajímavé je, že Božena Němcová napsala Sedmero krkavců kolem roku 1845, kdy se na našem území žádní krkavci nevyskytovali. Jen tu přežívala jejich špatná pověst a sloveso zkrkavčit se. "V kraji hnízdí hejno krkavčí, lidu vládne Mistr Popravčí," předpověděl návrat krkavců v roce 1968 ve svém protestsongu Karel Kryl. Návrat krkavců do naší přírody někteří odborníci spojují se stabilizací populace velkých šelem, po kterých krkavci v přírodě uklízí všelijaká střevíčka a podobné krvavé nechutnosti.

Špatná pověst krkavců

Chov krkavce v zajetí je sice možný, ale komplikovaný. Je k němu třeba zvláštní povolení. Pokud je chovatel zkušený a věnuje se krkavcovi od vylíhnutí, může si z něj vychovat vycvičeného oddaného parťáka. Krkavec je dvoukilový zpěvný macek s rozpětím křídel přes metr. Je plachý, ale kdo jednou na nebi zahlédl jeho typickou siluetu, už ho příště pozná i bez dalekohledu.

Krnovská střelnice nabídla k vyzkoušení více než 60 modelů palných zbraní, 23.dubna 2022.
VIDEO: Testování zbraní lákalo, krnovská střelnice o víkendu byla plná

Pro svou mrchožravost, černé zbarvení a „zlověstný“ hlas je často spojován se smrtí či čarodějnictvím. Je pravda, že ve středověku se často krkavci zdržovali na bojištích a popravištích, kde oklovávali nepohřbené mrtvoly. Dnes často potkáme krkavce mezi odpadky na skládkách. Krkavec je mistr na lov hrabošů, ale říká se o něm, že dokáže uklovat i čerstvě narozené jehně nebo kůzle. Laik si může krkavce zaměnit za havrana polního nebo vránu obecnou, ale ornitolog je snadno pozná podle siluety, velikosti i způsobu letu..