Už dva roky mají děti v krnovských školách ukrajinské spolužáky, které z jejich vlasti vyhnala válka. Pracovní trh ukázal, že Ukrajinci jsou připravení pracovat na směny i v nekvalifikovaných pozicích za nižší plat.

Město Krnov i zdejší organizace, firmy, sociální služby, spolky i jednotlivci věnovali miliony korun na materiální pomoc Ukrajině a pomohli stovkám válečných uprchlíků.

Krnov díky kontaktům v partnerském městě Nadvirna přijal válečné uprchlíky už tři dny po napadení Ukrajiny. Do konce roku 2022 pak v součinnosti se soukromníky i právnickými osobami zajistil nebo zprostředkoval ubytování pro 450 uprchlíků z různých částí Ukrajiny.

Starosta Krnova Tomáš Hradil a místostarostka Monika Dudová zveřejnili fotografie z humanitární mise Krnovanů na Ukrajinu. Zdroj: archiv Tomáše Hradila se souhlasem
5000 uprchlíků, 1500 amputací. Tak žije Nadvirna. Krnovští vyrazili na pomoc

„Někteří z nich se později vrátili do vlasti nebo našli azyl v jiných částech republiky či v zahraničí. Noví uprchlíci přicházejí jen sporadicky. Od začátku roku evidujeme pět dospělých a sedm dětí. V současnosti na celém Krnovsku žije více než 460 Ukrajinců, v samotném Krnově už jen kolem tří set, z nichž zhruba třetina jsou děti do 18 let,“ uvádí místostarostka Krnova Monika Dudová.

Čtyři základní školy v Krnově aktuálně navštěvuje 54 žáků z Ukrajiny.

Aktivně hledají práci, třeba i hůř placenou

Ukrajinci, kteří na Krnovsku zůstávají, se snaží postupně integrovat do života v České republice. Z informací krnovské pobočky úřadu práce vyplývá, že 15 procent osob v produktivním věku je v evidenci nezaměstnaných, 85 procent má zaměstnání.

„Sami aktivně práci vyhledávají. V Krnově pracují převážně na méně kvalifikovaných pozicích ve směnném provozu ve firmách, ale také v prodejnách, pekárně, a je mezi nimi například asistentka pedagoga,“ upřesňuje Filip Vrchovský z odboru sociálního a školství krnovské radnice.

Další ženy pracují například v domově pro seniory. „Zaměstnáváme čtyři Ukrajinky. V přímé péči máme zdravotní sestru s kurzem pracovníka v sociálních službách a vysokoškolsky vzdělanou učitelku tance a hudby, která kurz teprve absolvovat bude. Ke konci loňského roku jsme pak přijali dvě další ženy z Ukrajiny do prádelny, obě jsou vysokoškolačky, přesto prací, která je v rámci domova bohužel nejhůř placená, na rozdíl od českých uchazeček nepohrdly a jsou za ni vděčné,“ říká personalistka Domova pro seniory Krnov Hana Havlíková.

Z ubytoven přecházejí do nájmu

Běženci se nespoléhají na český stát ani v otázce bydlení a postupně se z ubytovacích zařízení přesouvají do nájmu. Jedna rodina získala městský byt, když splnila všechny podmínky a zúčastnila se běžného obálkového řízení.

„V zařízeních ubytovacího typu, jež s námi spolupracují, nyní bydlí 119 osob, z toho v bývalém domově mládeže v Hlubčické ulici, který spadá pod správu města, to je 37 lidí, včetně dvanácti dětí a tři seniorů. Pocházejí převáženě z východní části Ukrajiny - z Mykolajiva, Doněcké oblasti nebo Záporoží a většina z nich si toto nouzové ubytování již hradí sama,“ uzavírá Filip Vrchovský z krnovské radnice.