Kontrast opraveného historického jádra Krnova na billboardu kontrastuje s ruinami nafocenými v Čadci. Toto srovnání využil ve své předvolební kampani slovenský komunální politik Pavol Holeštiak. Slováci se na něj zlobí, protože v Čadci je kromě této zříceniny také mnoho krásně opravených domů, ale krnovská starostka je potěšena touto nezvyklou formou propagace Krnova na Slovensku.

O existenci takového billboardu se starostka poprvé dozvěděla, když ji koncem prázdnin oslovil redaktor internetového portálu www.kysuce.sk Stanislav Hulita. Ptal se, zda je jí známo, že na hlavním dopravním tahu z Čadce do České i do Polské republiky se objevily billboardy, na kterých je použita fotografie malebného zákoutí Krnova v kontrastu s odstrašujícím objektem v Čadci. Podobné srovnávací fotografie se podle něj objevují také v Čadci na letácích a jsou umístěny i na Facebooku.

Krnov a Čadca se nečekaně objevily vedle sebe na billboardech, kterými chce slovenský politik Pavol Holeštiak oslovit své voliče. Krnovskou starostku taková propagace města v zahraničí a navíc zdarma potěšila.

Krnov je v tom nevinně

Podle informací slovenského redaktora vyvolala tato negativní kampaň na Slovensku rozporuplné reakce. „Do redakce dostáváme mnoho otázek týkající se této antikampaně, ve které je, jak věřím, vaše krásné město Krnov zapojené neprávem,“ napsal starostce Krnova redaktor kysuckého portálu Stanislav Hulita a požádal ji o vyjádření, zda Krnov o celé záležitosti ví a zda je do ní nějakým způsobem zapojen.

„Dostala jsem ze Slovenska několik otázek ohledně této kampaně. Samozřejmě s ní Krnov nemá nic společného, ale přiznávám, že mě jako starostku a krnovskou patriotku těší, že si nás někdo vybral jako svůj vzor,“ shrnula své stanovisko starostka. Podle ní jsou desítky fotografií Krnova volně k dispozici na internetových stránkách města, a je možné, že zde se inspirovali tvůrci kampaně Pavola Holeštiaka. S jeho kampaní ale nemá ani starostka, ani její kolegové z vedení města nic společného a ani o ní nebyli oficiálně informováni.

Palarikov dom

„Pavol Holeštiak porovnává Krnov se zříceninou jedné budovy v Čadci. Jedná se o spáleniště, které zůstalo po významném rodákovi z Čadce Janovi Palarikovi, je to tedy takzvaný Palarikov dom. Je to účelové srovnání. Přestože i v Čadci jsou pěkné budovy, pan Holeštiak záměrně vybral škaredé zbořeniště.

Má zde vyrůst moderní komplex v hodnotě pěti milionů euro, ale Čadca takovými prostředky momentálně nedisponuje. Jistě by bylo problémem takovou investici rozjet z městského rozpočtu i u takového města, jakým je Krnov,“ komentoval situaci v Čadci slovenský novinář Stanislav Hulita.

Reklama zadarmo

Podle starostky Ramazanové ale rozhodně umístěním Krnova na billboardy k poškození dobrého jména města nedošlo, spíše naopak. Starostka proti použití fotografie nic nenamítá.

„Je pro mě těžké se vyjadřovat k situaci v Čadci, tedy k místu, které znám velmi povrchně. Neumím posoudit, oč v tomto problému jde a nechci jakkoliv vstupovat do místních sporů. Po původu fotografie nebudeme pátrat, a ani po důvodu, proč si tamní komunální poslanec vybral za příklad naše město. Jeho volba je pro nás poctou, bez ohledu na pozadí celé kampaně,“ odpověděla starostka Krnova Ramazanová slovenským novinářům, kteří byli zvědaví na její názor.

Protože oblast Kysuc patří k Žilinskému kraji, podobně jako nový slovenský partner Krnova – město Rajec, je možné, že se touto cestou s Krnovem seznámil i kysucký politik. Možná ji objevil náhodou v nějakém propagačním materiálu Krnova. Jisté je, že Krnované by si lepší propagaci svého půvabného města v zahraničí nemohli ani přát.

Dita Voznicová