Téměř zapomenutý příběh letos oživilo vydání knihy „Tenisová šampionka, která utekla před nacisty: Cesta Liesl Herbstové z Vídně do Wimbledonu.“ Bohužel zatím je kniha dostupná pouze v angličtině. Rodinný příběh zaznamenala Felice Hardy, která je vnučkou tenistky Liesl Herbstové z Krnova.

Westreichova vila vedle likérky na výrobu Pradědu

Liesl Herbstová se narodila v rodině Westreichových, která v Krnově vlastnila likérku Siegfried Gessler. Ta byla světově proslulá výrobou legendárního bylinného likéru Praděd (Altvater).

Lovecký zámeček v Miloticích postavili Lichtenštejnové. Před sto lety rodina Ludvíka Marxe přestavěla zámeček na  světoznámou fabriku. Rodina Františka Tomčaly zde vybudovala školu s internátem a restaurátorské dílny.
Ludvík Marx v Miloticích ukryl recept na bylinný likér

Tenistka Liesl Herbstová se narodila v krnovské rodině Westreichových. Její působení v Krnově připomíná Westreichova vila vedle bývalé likérky. Loni byly do chodníku před vilou vsazeny 'stolprestieny' neboli mosazné dlažební kostky se jmény zavražděných pTenistka Liesl Herbstová se narodila v krnovské rodině Westreichových. Její působení v Krnově připomíná Westreichova vila vedle bývalé likérky. Loni byly do chodníku před vilou vsazeny 'stolprestieny' neboli mosazné dlažební kostky se jmény zavražděných pZdroj: Deník/František Kuba

Otec slavné tenistky Leo Westreich nechal v centru Krnova hned vedle továrny na likér Praděd postavit honosnou vilu. Westreichova vila dnes slouží Krnovanům jako pobočka úřadu práce a z bývalé likérky je dnes bytový dům.

Liesl Westreichová se v roce 1926 se provdala za Davida Herbsta a narodila se jim dcera Dorrit.

Liesl Herbstová hrála za Rakousko i Československo

Tenisová kariéra Liesl Herbstové začala nabírat obrátky v roce 1930, když se ve věku 27 let stala mistryní Rakouska. Oslnivé výkony předváděla na turnajích nejen v Rakousku a Československu, ale také v Jugoslávii, Polsku, Maďarsku, Francii, Švýcarsku, Řecku, Německu a v Egyptě.

Ve Vídni, kde trénovala, byla sportovní celebritou prvního řádu. Její manžel David Herbst byl v letech 1928 až 1938 prezidentem slavného židovského sportovního klubu Hakoah Vídeň. 

Na mezinárodních zápasech obvykle reprezentovala předválečné Rakousko. Za Československo hrála tenis například ve Wimbledonu ve dvouhře v roce 1939. V době narození Liesl Herbstové byl Krnov město rakouského Slezska, což zamotalo hlavu sportovním historikům i jejím potomkům.

Fotografie z roku 1950, která má na rubu razítko krnovského fotoateliéru. Díky této indicii se podařilo v Krnově vypátrat potomky volyňských Čechů Čepkových, kteří za holokaustu prokázali lidskost a statečnost.
Čepkovi za války ukrývali Židy. Díky Krnovanům se potomci obou rodin setkali

Dceři Dorrit bylo třináct let, když v roce 1939 se svou matkou Liesl za dramatických okolností prchaly před nacisty z Rakouska do Londýna. Dorrit soutěžila ve dvouhře žen ve Wimbledonu v letech 1946, 1947 a 1948.

Vnučka píše o tenisu i hrůzách holocaustu

Vnučka Liesl Herbstové připomíná ve své knize kromě slavných tenisových turnajů také tragické osudy příbuzných, kteří kvůli svému židovskému původu zahynuli v koncentračních a pracovních táborech.Tenistka Liesl Herbstová se narodila v Krnově v listopadu 1903 jako dcera Leo Westreicha a Felice Westreichové.Tenistka Liesl Herbstová se narodila v Krnově v listopadu 1903 jako dcera Leo Westreicha a Felice Westreichové.Zdroj: se souhlasem Spolku u synagogy

"Myslím, že moje babička si nikdy neodpustila, že neudělala víc, aby přesvědčila svou rodinu, aby s nimi přijela do Londýna. Tak začala vina přeživších, která, jak si nyní uvědomuji, přetrvávala po generace,“ uvedla v jednom rozhovoru autorka knihy Felice Hardy, která zaznamenala příběh své babičky pro budoucí generace.

Kniha není jen o tenise a holocaustu, ale také hledání vlastní identity Felice Hardy.

Liesl Herbstová hrávala tenis až do šedesáti let, kdy se její hlavní sportovní disciplínou stal golf. Až do sedmdesátky jezdila lyžovat do Alp, kde se zúčastňovala amatérských závodů. Život tomu chtěl, že přežila svou dceru Dorrit, která zesnula v roce 1978. Liesl Herbstová zemřela v Londýně 25. února 1990.