„Lidé si pomalu zvykají na to, že není vždy nutné živočichy odchytávat a převážet do záchranné stanice. Již si pamatují, že na mláďata savců se nesahá a ne každý mladý pták potřebuje převoz, neboť se o něj rodiče postarají i mimo hnízdo. Výhodou je, že mnoho informací lze nalézt na internetu, případně mohou svůj nález telefonicky zkonzultovat,“ říká Martin Bodešínský ze Střediska ekologické výchovy (SEV) Krnov.

Krnovské středisko spolupracuje se záchrannou stanicí v Bartošovicích na Novojičínsku. Díky tomu jsou zde schopni obyvatelům města buď poradit, jak se o handicapované živočichy postarat, nebo přímo zajistit jejich převoz a umístění do tohoto specializovaného zařízení.

„V letošním roce jsme takto předali k léčení například čápa z Krásných Louček, kterého srazil vlak, mládě kalouse ušatého, jež svými letovými pokusy rušilo denní provoz v mateřské škole, poštolku zasaženou elektrickým proudem nebo mladého rorýse, kterého zachránili krnovští hasiči,“ uvádí příklady Martin Bodešínský.

Podle něj je letošní sezona prozatím klidnější než ty předchozí. V SEV zaregistrovali méně zraněných čápů a poštolek, ale narostl počet úniků z domácích chovů.

K jedné želvě zelenavé, která je již zpět u majitele, přibyly během posledních týdnů i dvě andulky, o něž zatím nikdo zájem neprojevil.

„Občas se objeví i netradiční dotazy, například, jak se dá pomoci potkanovi, který uvízl v kanalizačním poklopu. Naštěstí tam se problém vyřešil sám, neboť potkan si odpočinul a z otvoru se dostal vlastními silami,“ uzavírá Martin Bodešínský.