„Uživatelům bude v bytě instalováno zařízení pro vysílání textové zprávy na pult centrální ochrany městské policie v případě ohrožení bezpečnosti. To může mít podobu pohybu podezřelé osoby v obydlí, obtěžování nedůvěryhodnými prodejci či zástupci dodavatelů energií, falešnými příbuznými či známými, násilného vniknutí do bytu nebo jiného omezování osobní svobody v domácnosti,“ vyjmenovává manažerka prevence kriminality Irena Šindlerová s tím, že chybět nebude ani možnost vyslat zprávu v případě zdravotní indispozice nebo při požáru.

Tlačítko v případě ohrožení

Jedná se o tlačítko, které je možné spustit v případě ohrožení. Umístěno bude u vchodových dveří uvnitř bytu, tedy na místě rizikového kontaktu mezi jeho obyvatelem a nežádoucí osobou. Součástí je také přenosné tlačítko, které je možné nosit na krku nebo na zápěstí.

To poslouží hlavně v případech kritické zdravotní indispozice. „Na pult centrální ochrany bude po stisknutí tlačítka odeslána informace doplněná o údaje o individuální situaci seniora a jeho zdravotním stavu. Součástí systému je i požární detektor. Systém má však působnost pouze v místě bydliště, přenosné tlačítko proto nebude možné použít například při nákupu nebo na výletě,“ doplňuje Irena Šindlerová.

Městská policie Krnov v první podzimní vlně počítá se zprovozněním osmi linek, přičemž jejich počet by se měl postupně rozrůstat. Vážní zájemci o zřízení mohou telefonicky kontaktovat koordinátory na číslech 603 444 779 a 734 355 305, kde získají podrobnější informace.

Platba: 150 korun za měsíc

Pokud potom společně s pracovníkem vyplní žádost, na základě jejího vyhodnocení jim pak bude sděleno, zda linku dostanou přidělenou, nebo budou na ni čekat v pořadníku. „Podmínkou provozu je měsíční paušální platba 150 Kč za přenos dat, kterou bude hradit uživatel. Se zavedením a provozem linky nevznikají žádné další finanční náklady. Projekt je financován z rozpočtu města Krnova, na jehož stránkách, stejně jako na webu městské policie, budou zveřejňovány další termíny pro podávání žádostí,“ uzavírá Irena Šindlerová.