Od ledna ho nahradí společnost Rekola, která ve výběrovém řízení získala smlouvu na dva roky. Změna provozovatele je znát podle barvy kol. V lednu bikesharingoví cyklisté v Krnově přesedlají z šedé na růžovou.

Rekola provozuje rapasované bicykly

Firma Rekola provozuje kola repasovaná. Krnov tedy čekají růžová kola s různými typy rámů, ale s unifikovanými díly. Projet se na kolech Rekola je v současnosti možné v Praze, v Brně nebo v Českých Budějovicích.

Sdílená kola Nextbike v Krnově. Říjen 2023Sdílená kola Nextbike v Krnově. Říjen 2023Zdroj: Deník/František KubaS rozmachem bikesharingu přibývá firem poskytujících systémy sdílených kol, což v tržním prostředí přináší vyšší konkurenci. „Výběr dodavatele služby probíhal dle zákona o zadávání veřejných zakázek ve zjednodušeném podlimitním řízení. Do soutěže se přihlásili dva provozovatelé, přičemž na základě nižší nabídkové ceny zvítězila společnost Rekola Bikesharing,“ popisuje referentka odboru rozvoje města Krnova Kristýna Kutálková.

Uživatele žádná výraznější změna nečeká. Stanice zůstanou v místech, na která jsou zvyklí. V případě potřeby je město připravené jednat o dalším rozšíření. Kol budou mít Krnované k dispozici minimálně 120.

Zimní cyklistika? A co předplacený kredit?

Největší diskusi provází záměr nově zavést celoroční provoz sdílených kol. Lidé se obávají kolizí za nepříznivých podmínek, a že v zimě budou cyklisté kvůli pocitu bezpečí daleko častěji využívat chodníky.

Ozývají se také uživatelé bikesharingu, kteří mají předplacený kredit u stávajícího provozovatele, tedy společnosti Nextbike. V případě nevyčerpání do konce listopadu 2023 tak kredit mohou využít už jen v Opavě, v Ostravě nebo v Olomouci.

Dopravní situace na Dvořákově a Smetanově okruhu v okolí krnovského hřbitova 2. listopadu 2023
Uzavírka v centru Krnova. Dopravní peklo gradovalo na Dušičky

Kredity totiž nejsou vázány na konkrétní město, ale uživatel je může použít všude tam, kde Nextbike službu provozuje, což je také řada evropských měst.

Cena se zdvojnásobí

„Stejných zůstane prvních 15 minut zdarma, následný poplatek za dalších 30 minut jízdy se ale zvýší z 12 na 24 korun. To se však v Krnově dotkne naprostého minima uživatelů, protože dosud bylo 95 procent všech realizovaných výpůjček do 15 minut, tudíž je cyklisté měli zcela zdarma,“ vysvětluje Kristýna Kutálková.

Dechový orchestr mladých DOM pozval Krnovany na prohlídku nového sídla umělecké školy. Do školní budovy na náměstí Míru město investovalo přes 95 milionů korun. Slavnostní otevření proběhlo 1. listopadu 2023
Krnovská zuška se stěhovala do nového. Vyhrával k tomu dechový orchestr

Podobný bude i způsob vypůjčení, k němuž uživatelé potřebují jen data a staženou mobilní aplikaci Rekola s registrací, kterou získají zdarma jak v Google Play, tak v App Store.

Následně stačí mobilním telefonem načíst QR kód umístěný na košíku a kolo se samo odemkne.