Služba, kterou od letošního roku provozuje společnost Rekola, za první tři měsíce roku zaznamenala 11 051 jízd, přičemž jen v březnu provedli lidé 5630 výpůjček. „K závěru března jsme měli celkem 1568 registrovaných uživatelů a zatím nejvíce jízd, celkem 285, se uskutečnilo v pátek 15. března,“ popisuje Kristýna Kutálková z odboru rozvoje města.

V současnosti Rekola hlásí plný počet kol, tedy 120, která je možné vyzvednout nebo vrátit ve 35 stanicích. Nová vznikla počátkem roku u Základní školy Žižkova, další se připravuje u pedagogické školy v Jiráskově ulici.

V obou případech firma reagovala na poptávku ze strany žáků i studentů a vznik další stanice je v jednání.

Během silvestrovské půlnoci sdílená kola v Krnově změnila barvu ze stříbrošedé na růžovou. Společnost REKOLA Bikesharing je novým provozovatelem od 1. ledna 2024.
Ze stříbrné růžová. Sdílená kola v Krnově změnila barvu

„Mezi nejvyužívanější patří ty v Opavské ulici u cukrárny a Kauflandu a také na náměstí Minoritů. Navýšení zájmu jsme zaznamenali ve stanicích na okrajích města v průmyslové zóně v Červeném dvoře a u Kofola Music Clubu v Kostelci, které dříve byly téměř bez výpůjček,“ říká Kristýna Kutálková.

V placené části článku se dozvíte:

- kolik zaplatíte za půjčení
- jak celá služba funguje

Ta navíc potvrzuje rostoucí trend zájmu o takzvaný bikesharing. V roce 2022 v Krnově zaznamenali 50 635 výpůjček. O rok později už téměř o šest tisíc víc (56 344).

„V těchto letech bikesharing provozovala firma Nextbike, která však službu na rozdíl od společnosti Rekola nenabízela v zimě. Věříme proto, že vzhledem k nynějšímu celoročnímu provozu čísla porostou,“ dodává Kristýna Kutálková.

První den provozu nového nákupního centra S1 v Krnově.
V Krnově otevřelo nové obchodní centrum. Nabízí sedm prodejen. Podívejte se

Nově se o kola stará stálý zaměstnanec, který je spolu s brigádníky přemisťuje mezi stanicemi a servisuje. Uživatelé mají zdarma prvních 30 minut jízdy, za každou další půlhodinu zaplatí 15 korun.

Zapůjčení je možné prostřednictvím aplikace Rekola v App Store a na Google Play, kterou je třeba mít nainstalovánu v mobilním telefonu. Při načtení QR kódu na řídítkách se zámek na zadním kole automaticky odemkne.

Po ukončení jízdy je potřeba bicykl zaparkovat na stanovišti a zamknout páčkou na zadním kole.

Objekt s občerstvením na krnovském koupališti, rok 2023.
Krnovské koupaliště bude mít nový bufet. Sloužit bude i cyklistům

„Pokud se během jízdy chcete zastavit třeba v pekárně, kavárně či vyzvednout zásilku, je možné kolo krátkodobě odstavit kdekoliv i mimo stanoviště. V tomto případě je třeba nejprve zamknout kolo páčkou na zadním kole a vzápětí v aplikaci zvolit možnost Nechat půjčené. Výpůjčka běží dál, avšak s kolem nikdo neodjede. Po návratu stačí v aplikaci kliknout na Odemknout a můžete pokračovat v jízdě,“ doplňuje uživatelské tipy Michael Cestr, koordinátor městské mobility.