Úplná uzavírka v části Říčního okruhu skončí 15. listopadu. Předání dokončené stavby pak proběhne 6. prosince. Informoval o tom vedoucí oddělení investic krnovské radnice Jan Šrubař.

„Od zprovoznění křižovatky v polovině listopadu do dohodnutého termínu předání stavby proběhnou ještě dokončovací práce, terénní úpravy a dodělávky chodníků. Firma ale dělá vše pro to, aby tyto práce byly provedeny v předstihu.“  Stavbu realizuje společnost Kareta Bruntál," uvedl Jan Šrubař.

Stavbu prodražily vícepráce

Přestavbu křižovatky, jejímž cílem je zvýšení bezpečnosti silničního provozu, financuje město Krnov. Úprava křižovatky představuje investici kolem sedmi milionů korun. Je to o půl milionu korun více, než v době uzavření smlouvy. 

Vizualizace ukazuje nové řešení křižovatky Říčního okruhu, Svatováclavské a Šmeralovy ulice v centru Krnova.
Přestavba křižovatky v centru Krnova značně zkomplikovala dopravu

„Mohou za to vícepráce. Během stavby bylo zjištěno, že pod původními ostrůvky nebyly únosné konstrukce, a musely být proto v těchto místech vybudovány nové konstrukční vrstvy. Další velkou položkou pak bylo bourání mimořádně velkého betonového podloží pod původními obrubníky,“ vysvětlil referent investic krnovské radnice Pavel Andrle.

Průsečnou křižovatku nahradily dvě odsazené

Náklady města na přestavbu křižovatky ale mohou být nižší. S projektem se totiž uchází o dotace z programu ITI - IROP. Pokud bude jeho žádost úspěšná, mohla by evropská dotace pokrýt přibližně polovinu nákladů.

První studie nového řešení vznikla v roce 2014. Křižovatka si totiž v roce 2012 vyžádala jeden lidský život a v roce 2019 zde řidič přehlédl dva školáky na přechodu pro chodce a srazil je.

Nehoda na přechodu, při které byli zraněni dva školáci, na čas uzavřela dopravu na Říčním okruhu.
Na Říčním okruhu auto srazilo dva školáky na přechodu

Cílem byly úpravy nebezpečné křižovatky, která trpěla řadou neduhů, jako byly jedenáctimetrové přechody pro chodce, nevhodný úhel křížení nebo nadměrná délka odbočovacích pruhů.

Jednu průsečnou křižovatku nahradily dvě odsazené, jsou budovány nové chodníky a stezky pro pěší a cyklisty a dojde k nasvětlení přechodů.

Krnovská křižovatka, na které se odehrála tragédie. Sražená pětašedesátiletá chodkyně po leteckém transportu do ostravské nemocnice zemřela.
Žena nešla po přechodu, auto ji srazilo, zemřela v nemocnici