Výzvy omezit nebo úplně zakázat hazard nejsou v Krnově ničím novým. Autorům těchto návrhů se ale prozatím uspět nepodařilo.

„Už před šesti nebo osmi lety jsme chtěli v celém Krnově zrušit automaty, ale povedlo se nám to jen ve vlastních nebytových prostorách města. Uplatňovat takovou vyhlášku v soukromých hernách a restauracích nám ministerstvo zakázalo. Varovali nás před žalobami, které na nás mohou podat majitelé soukromých objektů," připomenul bývalý starosta Krnova a nynější radní Josef Hercig (ČSSD).

„Byl bych rád, kdyby to šlo zrušit, ale já bych do takových soudů nešel. Je to choulostivé téma, zvlášť když také město má milionové podíly na zisku z hazardu," komentoval situaci Josef Hercig s tím, že loni byl příjem Krnova z hazardu dvanáct milionů korun.

Hazard s osudy

Zástupci církví považují peníze z hazardu za nečistě vydělané, protože jsou vykoupené utrpením zadlužených rodin gamblerů.

Závislost na hazardu petice přirovnává ke zotročení. Člověka, který sociální dávky pro svou rodinu hází do automatů, dokážou podle zkušeností duchovních provozovatelé loterií a automatů úplně připravit o rozum.

„Nejde jen o iniciativu církví, ale také v anketě Zdravého města se problematika hazardu umístila na třetím místě. Také další občané vnímají hazard jako velmi závažný problém," doplnila starostka Alena Krušinová (ČSSD), která už možné řešení diskutovala se starosty dalších měst a obcí.

Je zrušení hazardu mýtus?

Starostové se shodli, že možnost úplného zákazu hazardu v jejich městech je pouhý mýtus. „Stojím si za tím, že nemůžeme hazard zakázat úplně. Potvrdili mi to i starostové obcí, kde už připravili vyhlášku o plošném zrušení hazardu," prohlásila starostka.

„Zlobili se, že ministerstvo financí nedalo souhlas ke zrušení videoloterijních terminálů VLT," popsala zkušenosti z jiných měst krnovská starostka Krušinová. Ale zástupci církví mají jiný názor.

„Město může regulovat nejen výherní automaty, ale nález ústavního soudu v listopadu výrazně posílil pravomoc obcí také co se týče VLT, které jsou pod správou ministerstva financí. Těch je v Krnově v provozu 140," uvedl Zdeněk Piatek ze sboru Křesťanské společenství Krnov, který přišel s požadavkem církví seznámit zastupitele. K možnosti úplného zákazu hazardu byl skeptický zastupitel Jiří Kunyt (ČSSD).

„Otázka zní, co je to hazard. Třeba poker je nejen hazard, ale současně soutěžní disciplína. Pokud se zakáže, bude se stejně hrát dál, jen jinou, skrytou formou. A stejné je to i s ostatními typy hazardu. Kdyby město zrušilo úplně všechno, jediným výsledkem bude, že padne rozpočet státu. Hazard nikdy nezmizí, můžeme mu dát jen rozumné mantinely," povzdechl si Jiří Kunyt.

Hazard a olympijský výbor

Protože hazard je celorepublikový problém, starostka Krušinová poslala podnět na krajský úřad, aby zorganizovali seminář pro starosty.

„Zajímavé zkušenosti na téma hazard mají například v Českém Těšíně, ale i v řadě dalších obcí. Měli by s nimi seznámit také ostatní, ať nevymýšlíme nějaké slepé uličky. Ať jsou nám prezentovány dobré i nezdařené příklady z praxe," popsala starostka, jak by mohl pomoci kraj a vzápětí si postěžovala na zmatky, které do problematiky hazardu vnesl Český olympijský výbor.

„Považuji za velmi nešťastné, když přijde na všechny sportovní kluby dopis olympijského výboru, ať vymáhají peníze z města, které má obrovské příjmy z hazardu. Je to zavádějící, nicméně nejsem proti tomu, abychom aspoň část rozdělili do sociální oblasti, kultury a sportu," dodala starostka.

Řešení hledá pracovní skupina

Zastupitelstvo Krnova sice žádnou vyhlášku na potírání hazardu nepřijalo, ale vzniká pracovní skupina, která mu navrhne různé varianty řešení.

„Hazard je záležitost, na kterou si každý z nás umí udělat názor, když jde o negativní dopady, ale možná si už tak moc neuvědomujeme právní stránku, nebo co obnáší náš podíl na výnosech z hazardu. Je potřeba počítat se všemi důsledky rušení a omezení hazardu a projednat je s občany. Protože jsou nutné podrobné analýzy, pochybuji, že se to dá stihnout dřív, jak do konce pololetí," zdůvodnila místostarostka Renata Ramazanová pracovní skupinu, která předloží zastupitelstvu různé varianty řešení i posudek, jak jsou vymahatelné a kontrolovatelné.