Město uvolňuje peníze v rámci participativního rozpočtu už osmým rokem. Tentokrát se vše obejde bez hlasování o tom, který projekt uspěje. Veřejnost navrhla totiž jenom čtyři, z nichž dva musely být vyloučeny kvůli tomu, že nesplňovaly hlavní podmínky.

A protože rozpočet zbývajících dvou projektů po sečtení nepřekročil vyčleněnou částku jednoho milionu korun, dočkají se autorky realizace svých návrhů bez rozhodování veřejnosti.

„Jedná se o mural nazvaný Strážkyně, kdy by měla vzniknout malba na štítové stěně bytového domu na náměstí Hrdinů 10, a projekt nazvaný Ptáčkodlab, jenž počítá s rozmístěním krmítek v různých lokalitách Krnova,“ přibližuje referentka ekonomiky a projektů krnovské radnice Radka Zdráhalová.

Lokalitu Za Mlékárnou čeká zástavba rodinnými a bytovými domy. Bruntál se v těchto místech začne rozšiřovat směrem na Staré Město
Bruntál se rozrůstá. Nová lokalita Za Mlékárnou nabídne moderní bydlení

Dodala, že druhý návrh se dočká naplnění „nad plán“ jeho autorky Jany Glosové. Navrhovatelka totiž předložila požadavek na umístění sedmi kusů krmítek, a to na Sídlišti Pod Cvilínem u bloků H a D, u řeckého památníku a Rákosníčkova hřiště, v ulicích Hlubčická a Dobrovského a na náměstí Míru.

„Protože však pracovní tým nakonec rozhodl, že bude do výroby zadáno deset kusů, obracíme se na veřejnost s žádostí pro vytipování vhodné lokality pro další tři. Své návrhy lidé mohou posílat na e-mailovou adresu rzdrahalova@mukrnov.cz,“ dodala Radka Zdráhalová.

Řidiče čekají mezi Bruntálem a Krnovem dopravní komplikace. Kvůli opravě hlavního tahu budou muset po objížďce přes Horní Benešov.
Z Bruntálu do Krnova po objížďce. Oprava silnice uzavře hlavní tah

Autorka projektu Jana Glosová v něm vidí přínos každému občanovi města Krnova, kterému není lhostejné, že venkovní ptactvo v zimním období mnohdy strádá. „Pevně věřím, že spousta lidí v Krnově krmítka pro ptáčky uvítá a v zimě bude mít možnost malým opeřencům přilepšovat. Rodiče své děti mohou vést k tomu, jak se o ptáčky v zimě starat, pozorovat je zpovzdálí, jak se slétají ke krmítku, a učit děti přilétající druhy ptáků rozpoznávat,“ uvedla v návrhu projektu Jana Glosová.

Zajímavým oživením Krnova bude mural art nazvaný Strážkyně města, který oživí štítovou stěnu bytovky na náměstí Hrdinů. „Tato unikátní malba v barvě indigové přináší do městského prostoru sílu a jedinečnost,“ popsala ve svém návrhu Zuzana Matelová.

Společnost Umbrella Coach & Buses je součástí skupiny firem sdružující se pod Umbrella Mobility SE.
Novinka na Bruntálsku: autobus přímo do hor z Olomouce i Brna

Dvě klečící postavy jsou centrálním prvkem muralu. Ochránkyně města drží ve svých rukou sklenici obsahující symboly a dominanty Krnova. Tímto způsobem je dán důraz na přítomnost, jednotu a péči o město Krnov.

„Indigová barva byla vybrána nejen pro svou estetickou přitažlivost, ale také pro svůj význam spojený s mystikou - hloubkou a zodpovědností. Tato barva bude působit jako vizuální spojnice mezi městem a jeho obyvateli,“ dodala Zuzana Matelová.

Participativní rozpočet umožňuje, aby se občané zapojili do rozhodování o rozvoji své obce. Radnice vymezí část peněz z ročního rozpočtu, obyvatelé pak podávají návrhy, co by se za tyto peníze mělo ve městě v následujícím roce vylepšit.