Krnovští farníci prostřednictvím benefičních koncertů podporují humanitární aktivity slovenského kněze Petera Krenického, který přes dvacet let působí na východě Ukrajiny v Melitopolu. Krnovanům napsal děkovný dopis z farností, kde si podávají ruce válka s bídou. Například v Nižných Sirohozách jeho dobrovolnický tým rodinný domek přestavěl na hospic.

„Protože lidí bez pomoci nemocných, chudých, umírajících je velmi mnoho, musel jsem zakoupit ještě jeden dům na další minihospic v Lazurném. Od listopadu fungujeme už i tam,“ napsal Krenický Krnovanům a doplnil příběh ženy, která shání peníze na operaci kloubů.

V Melitopolu před šesti lety Krenický se svými farníky zřídil kuchyň pro bezdomovce, kterou v prosinci doplnila i noclehárna. Prostřednictvím dobrovolníků se dozvěděl o dvou mužích na záchytce, kterým tělo hnije zaživa.

Peter Krenický je slovenský kněz, který přes dvacet let působí na východě Ukrajiny. Zažil zde snahy separatistů o násilné převzetí moci i chudobu, jakou si neumíme představit. V roce 2014 v Krnově sloužil bohoslužbu (na snímku) a děkoval všem dárcům.Peter Krenický je slovenský kněz, který přes dvacet let působí na východě Ukrajiny. Zažil zde snahy separatistů o násilné převzetí moci i chudobu, jakou si neumíme představit. V roce 2014 v Krnově sloužil bohoslužbu (na snímku) a děkoval všem dárcům.Autor: Deník / František Kuba

„Ani lékaři a zdravotnický personál pro ně nechtěli nic udělat. Smrad se šířil po celé nemocnici. Všichni odmítli, a tak se obrátili na nás. Společně s kaplanem a jedním bohoslovcem jsme je vykoupali, ostříhali, dezinfikovali a potom za naše finance jsme je umístili v nemocnici,“ popsal Krenický další případ.

Bezdomovec Petro se v mraze ukryl v bytovce na schodišti a rozzuřený muž mu nalil na nohy zapálený benzin, aby se „ohřál“. Policie ho místo do nemocnice odvezla na záchytku. Podobně se na záchytku dostal Leonid se zlomenou rukou, kterou mu už museli amputovat.

Krenický v dopise Krnovanům popisuje nejen otřesné případy nemocných, umírajících, chudých a opuštěných, ale také obětavost dobrovolníků, kteří dokážou mírnit lidské utrpení také díky pomoci štědrých dárců z Krnova.