S okny a denním světlem se na operačních sálech nemocnic setkáváme jen zřídka.

Kompletní přestavba operačních sálů představuje investici přes 60 milionů korun. Nemocnici se podařilo na projektu získat 42 milionů korun ze strukturálních fondů Evropské unie. Nemocnice navíc získala 12 milionů korun na pořízení nových laparoskopických věží.

Náročné období v náhradních prostorách

Přestavba krnovských operačních sálů odstartovala na začátku letošního roku. Nemocnice si musela připravit náhradní operační prostory a veškerou techniku tam přestěhovat.

„Děkuji všem členům našich operačních týmů, že zvládli v diskomfortních a výrazně menších prostorách veškerou akutní operativu a nemalou část operativy plánované. Věřím, že jedny z nejmodernějších operačních sálů v republice budou pro všechny určitou satisfakcí," sdělil Ladislav Václavec, ředitel Sdruženého zdravotnického zařízení SZZ Krnov.

Začalo to vzduchotechnikou

Přestavba operačních sálů se původně měla týkat jen zastaralé vzduchotechniky a rozvodů elektřiny. Při bourání se ukázalo, že v havarijním stavu jsou také podlahy, na kterých se už drolí původní beton. Navíc bylo potřeba stropy doplnit o překlady, aby sály odpovídaly dnešním normám. Nemocnice se v průběhu stavby rozhodla navíc vyměnit také rozvody medicinálních plynů.

„Rozvody medicinálních plynů byly v horším technickém stavu, než se předpokládalo. Proto jsme se rozhodli pro jejich výměnu, ať se do sálů nemusí dalších dvacet až třicet let stavebně zasahovat," uvedl ředitel nemocnice Ladislav Václavec, který je současně chirurg s třicetiletou praxí.

Operačních sály krnovské nemocnice po modernizaci. 10. května 2023 | Video: František Kuba

"Na sálech je nejdůležitější kvalitní vzduchotechnika, která výrazně snižuje riziko vzniku pooperačních infekcí. Novinkou je pak videomanagement, který je dnes trendem na západních klinikách. V praxi umožňuje například živě přenášet průběh operace na jakoukoliv obrazovku připojenou k internetu. Lékař může konzultovat svůj postup s kolegou, případně se specialistou z jiného oboru. Průběh operace se také nahrává a může sloužit k výuce mladých lékařů," vysvětlil Václavec, v čem spočívá technologický skok.

Jak fungují chytré sály

Součástí videomanagementu je chytré ovládání jednotlivých operačních sálů, systém operačních monitorů, řízení světel, klimatizace nebo žaluzií.

„Bez videomanagementu na operačních sálech se v budoucnu neobejde žádná nemocnice. Systém dokáže pomocí moderních technologií vytvářet efektivní a ergonomické pracovní prostředí, čímž zajišťuje a zlepšuje pracovní tok pro uživatele, neboli operační tým i pacienta. Vybavení slouží k ukládání obrázků a videí z operací, přímou archivaci do nemocničních systémů PACS a k výukovým účelům prostřednictvím integrované videokonference. Krnovská nemocnice patří mezi několik málo pracovišť v Česku, které tento systém budou využívat. Grafické ovládání je v českém jazyce a je velmi intuitivní. Zaškolení týmů potrvá jen několik dní, ale budeme nemocnici k dispozici i nadále pro případ potřeby," ujistil Jiří Vykydal ze společnosti MGVIVA, která zakázku v nemocnici realizovala.

Slavnostní otevření a prohlídka

Na slavnostní otevření operačních sálů 10. května do Krnova dorazili také zástupci Moravskoslezského kraje, který je zřizovatelem této nemocnice. Pozvání přijali zástupci zdravotních pojišťoven, ředitelé okolních nemocnic, bývalí ředitelé nemocnice a představitelé měst ve spádové oblasti.

„V krnovské nemocnici, která je spádová pro celý region, ročně realizují několik tisíc akutních i plánovaných operací. Věřím, že v takto krásných, moderních prostorách se bude lékařům i sestrám dobře pracovat," řekl náměstek hejtmana pro zdravotnictví Martin Gebauer.

Sály si mohli nahlédnout jak zaměstnanci nemocnice, tak privátní lékaři z celého regionu. „Z venku by jen málokdo odhadl, že se v krásně opravené, historické budově krnovské nemocnice nachází tolik špičkově vybavených a supermoderních pracovišť. Jako lékař, který zde začínal, smekám před panem ředitelem a jeho týmem pomyslný klobouk," zhodnotil exkurzi praktický lékař z Krnova Tomáš Andrš a popřál kolegům co nejvíc úspěšných operací. .

Nejdřív sterilní prostředí, pak operace

Slavnostního stříhání pásky nových operačních sálů se ujali kromě zástupce MGVIVA Jiřího Vykydala, ředitele nemocnice Ladislava Václavce také vedoucí odboru zdravotnictví Moravskoslezského kraje Lukáš Chalás, primář Centrálních operačních sálů Miroslav Halíř, starosta Krnova Tomáš Hradil, jednatel stavební firmy RENESA Robert Koschatzký a vrchní sestra Centrálních operačních sálů Jitka Labašová.

Z hygienických důvodu kvůli bezpečnosti pacientů budou nejdřív na sálech provedeny kontrolní stěry. Hygienici stejně tak musí nejdřív ověřit parametry vzduchotechniky. Operovat by se zde mohlo začít koncem května.

Krnovská nemocnice má navíc k dispozici ještě pátý operační sál, který využívají pouze gynekologové. Ten se nachází v pavilonu gynekologicko-porodnického oddělení a rekonstrukcí prošel před několika lety.