Pacienti i návštěvy Sdruženého zdravotnického zařízení Krnov (SZZ) musejí kvůli stavebním pracím počítat s omezeními kvůli stavebnímu ruchu v blízkosti vjezdu do nemocnice.

Kapacita už nedostačuje

Vedení nemocnice o potřebě rozšířit a modernizovat urgentní příjem začalo mluvit již v době covidové pandemie, kdy se opakovaně ukázala nedostatečná kapacita pracoviště.

Dětská lékařka. Ilustrační foto.
Dětská pohotovost v Bruntálu skončila loni. Krnov její zrušení neočekává

„Současný urgent byl v provozu bezmála dvacet let. V době kdy vznikal, plně fungovala nemocnice v Bruntále a svojí kapacitou stačil. Dnes je jediným pracovištěm tohoto typu v okrese a často se i mimo období pandemie stává, že jsou jeho tři lůžka obsazena a další pacienty, které přivezou záchranky, musí zdravotníci ošetřovat u stěn na provizorních lůžkách. Samozřejmě ani prostory pro personál a zázemí neodpovídají současným potřebám, proto považujeme přestavbu urgentního příjmu za jednu z priorit,“ uvedl ředitel SZZ Krnov Ladislav Václavec.

Místo tří lůžek jich bude osm

Nemocnice na přestavbu a rozšíření urgentu získala podporu a finance u svého zřizovatele – Moravskoslezského kraje. Nové pracoviště bude mít osm lůžek, současné má pouze tři.

„Minulý rok jsme v rámci výjezdní porady rady kraje navštívili krnovskou nemocnici. Pan ředitel Václavec nás při prohlídce vzal na stávající urgentní příjem a ukázal nám jeho nedostatky. Jednoznačně jsme se shodli na tom, že je velmi důležité mít v moderní nemocnici kvalitní a dostatečně velký urgent, kam vozidla záchranné služby sváží pacienty z celého okresu. Věřím, že tuto investici a stavbu ocení nejen pacienti, ale i samotní zdravotníci, pro které chceme co nejlepší možné podmínky včetně zázemí,“ sdělil hejtman Moravskoslezského kraje Jan Krkoška.

Počítačová tomografie v krnovské nemocnici, leden 2023.
Nemocnice v Krnově chce modernější CT. Výměna znamená delší odstávku

Nemocnice se pokusí na část investice získat dotaci z evropských peněž. „Moc děkuji kraji, že je připraven stavbu profinancovat. Očekáváme, že by v letošním roce mohl být vyhlášen dotační titul týkající se urgentních příjmů. Z něj se pokusíme získat prostředky na spolufinancování této důležité přestavby,“ podotkl ředitel Ladislav Václavec.

Nové patro a izolační pokoje

Nad urgentním příjmem navíc vznikne patro s několika pokoji, které budou navazovat na interní oddělení.

„Tyto čtyři pokoje budou s velkou pravděpodobností fungovat jako izolační pokoje, na které můžeme umístit až osm pacientů s různými vysoce nakažlivými onemocněními, jako je chřipka nebo covid,“ doplnil Ladislav Václavec.

Investice za desítky milionů

Na přestavbu centrálního urgentu vypsala krnovská nemocnice již v minulém roce veřejnou zakázku. Stavební část za 28 milionů korun bez DPH na základě výsledků výběrového řízení provede společnost První KEY-STAV.

Ta v nemocnici postavila před lety lékárnu pro veřejnost s onkologií a metabolickým centrem. Nyní provádí také přístavbu rehabilitace s vybudováním rehabilitačního respiria a parčíkem.

Slavnostní otevření operačních sálů krnovské nemocnice po celkové modernizaci. 10. května 2023
Krnovská nemocnice otevírá špičkové operační sály

„Ve veřejných zakázkách je rozhodujícím faktorem cena zakázky a také potřebné reference. Dodavatel nás ujistil, že má dostatek lidí, aby zvládl v nemocnici realizovat obě zakázky. Stavební práce v rámci přestavby centrálního urgentního pracovišě by měly trvat devět měsíců. Nejen pacienti, ale také zdravotníci se budou prakticky až do konce roku setkávat s různými typy omezení. Proto všechny prosíme o zvýšenou opatrnost v blízkosti stavenišť,“ sdělila provozně-technická náměstkyně nemocnice Alena Motlíčková.

Pozor na záchranky

Tím, že došlo k záboru veřejného prostranství před stávajícím urgentním příjmem, začnou do nemocnice vozidla zdravotnické záchranné služby navážet pacienty náhradními trasami, které budou dobře označeny.

Hledá se primář

Centrální urgentní příjem (CUP) je důležitým pracovištěm, kde zdravotnická záchranná služba kraje přiváží pacienty do nemocnice. Ty si následně přebírá tým nemocničních zdravotníků a pacienty rozděluje dle diagnóz pro jednotlivá oddělení.

Krnovská nemocnice slaví 111 let od přijetí prvního pacienta. Pro současné i bývalé zaměstnance a zástupce okolních měst a obcí uspořádala velkou akci. Září 2023
Krnovská nemocnice slavila 111 let. Koncertem pro bývalé i současné zaměstnance

Vedení nemocnice před několika dny vypsalo výběrové řízení na funkci primáře tohoto klíčového pracoviště. „Podmínky jsou zveřejněny na webu nemocnice. Může to vypadat, že hledáme předčasně, ale není tomu tak. Chceme, aby budoucí primář mohl promluvit do přístrojového vybavení budoucího CUP a také do zázemí. Žádosti mohou lékaři podávat písemně do konce března 2024. V dubnu by se měly uskutečnit pohovory,“ informoval personální náměstek nemocnice Jiří Krušina.