Dnes už toto diagnostické pracoviště vnímáme jako samozřejmost, ale před rokem 2019 okres Bruntál patřil k posledním, kde ještě magnetická rezonance nebyla k dispozici. Pacienti z Krnovska a z Bruntálska kvůli vyšetření museli cestovat do Ostravy nebo do Olomouce. Další problém pro ně představovaly dlouhé čekací lhůty.

O vlastní magnetickou rezonanci usilovala krnovská nemocnice deset let. Ředitel Sdruženého zdravotnického zařízení (SZZ) Krnov Ladislav Václavec dlouho přesvědčoval úředníky ministerstva zdravotnictví a přístrojovou komisi v Praze, že magnetická rezonance je pro spádovou oblast krnovské nemocnice nezbytná.

Vytíženost magnetické rezonance v uplynulých pěti letech mu dává za pravdu, že to byl krok správným směrem.

Přes pět tisíc vyšetření ročně

Moravskoslezský kraj jako zřizovatel nemocnice do stavby nového objektu a do přístrojového vybavení magnetické rezonance investoval na šedesát milionů korun. Od počátku zde působí tým vedený primářkou Romanou Kaplanovou, který si získal respekt lékařů i důvěru pacientů. Každoročně provede víc jak pět tisíc vyšetření.

Nová magnetická rezonance v krnovské nemocnici je již v plném provozu. Jednou z prvních vyšetřených pacientek byla paní Tereza Kopcová.
Nová magnetická rezonance se představí veřejnosti

„Počtem provedených vyšetření v denním jednosměnném provozu patří naše rezonance k nejvytíženějším pracovištím, a to nejen v kraji, ale i celé republice. Denně zde provádí vyšetření u dvaceti pacientů, a to někteří mají ještě vyšetření zdvojené. Standardem přitom bývá dvanáct až patnáct vyšetření v denním provozu. Náš tým týdně vyšetří na 110 pacientů. Ve čtvrtky pracuje navíc i v režimu odpolední směny,“ hodnotí vytíženost oddělení magnetické rezonance ředitel nemocnice Ladislav Václavec.

Spádová oblast a čekací doba

Oddělení magnetické rezonance SZZ Krnov vyšetřuje pacienty nejen z celého okresu Bruntál, ale přijíždějí sem také klienti z Opavska a z Ostravska. Podíl na tom má také dlouhá odstávka přístroje v Opavě a redukce počtu vyšetření ve Fakultní nemocnici Ostrava.

Běžná čekací doba je kolem 1,5 měsíce, ale vzhledem ke čtvrtletní odstávce magnetické rezonance v Opavě se v současnosti objednací termíny v Krnově prodloužily na dva měsíce i déle.

„Akutní vyšetření jsme samozřejmě schopni operativně domluvit dřív, podle situace. Jsme ale limitováni časovou náročností jednotlivých vyšetření. Průměrně vyšetření trvá kolem 25 minut, ale jsou vyšetření delší i kratší. Již několikrát jsem se nechala slyšet, že bych potřebovala dva přístroje, abych uspokojila požadavky všech. Myslím si, že v budoucnosti se to stane realitou,“ doplnila primářka oddělení magnetické rezonance Romana Kaplanová.

Slavnostní zahájení provozu nové magnetické rezonance v SZZ Krnov si nenechal ujít hejtman Moravskoslezského kraje Ivo Vondrák.
Hejtmanovi křuplo v zádech, tak šel na magnetickou rezonanci

„Pokud je vyšetření nezbytné, provedeme ho v co nejkratší době. To se týká nejen našich hospitalizovaných pacientů, ale i ambulantních klientů. Někdy se nám podaří i nemožné. Není výjimkou, že jsme schopni v plném programu provést i tři akutní vyšetření navíc,“ vysvětluje.

Přesná diagnostika pro řadu oborů

V současné medicíně je trendem rostoucí počet indikací k magnetické rezonanci. Obor se dynamicky vyvíjí, protože podává lékařům mnoha oborů cenné informace o povaze a složení vyšetřované tkáně. Tradičně je magnetická rezonance využívána ortopedy a neurology. Díky svým funkčním sekvencím jde o metodu vhodnou k vyhledávání zánětů, proto také krnovské pracoviště často spolupracuje s interními a chirurgickými obory.

Magnetická rezonance má stále větší význam při vyšetření onkologických pacientů ve všech etapách nemoci. Od diagnostiky na začátku, přes určení rozsahu onemocnění, velikosti nádoru a vyhledávání metastáz v celém těle, až po hodnocení změn, ke kterým došlo během léčby. Je také metodou, díky které lze sledovat klienta dlouhodobě, i po úspěšné léčbě.

Podpora dětem i pacientům s klaustrofobií

Primářka Kaplanová se ve spolupráci s kolegy snaží podporovat děti i dospělé klienty trpící klaustrofobií, aby pokud možno zvládli vyšetření bez nutnosti anestézie.

Nový transportní systém pro přepravu klinických vzorků v krnovské nemocnici. Podobně sofistikované zařízení je zatím v ČR unikátem.
Krnovská nemocnice spustila unikátní systém pro přepravu vzorků

„Část našich klientů tvoří i úplně nejmenší děti. Jsem pyšná na to, že jsme vždy děti vyšetřovali s asistencí našich skvělých kolegů z ARO oddělení a pediatrie. Vždy umožňujeme rodičům být během celého vyšetření s dítětem v místnosti. Někdy dokonce rodič i dítě spolu leží na vyšetřovacím stole během vyšetření,“ doplnila Romana Kaplanová.

Šetrná metoda

Obor magnetické rezonance nabízí různé možnosti zobrazení tkání a vnitřních orgánů, aniž by organismus zatěžovalo záření. „Pokud je při vyšetření potřeba kontrastní látka, je podána desetina množství než například na CT. Rovněž je i její složení pro organismus daleko méně zatěžující. Nepředstavuje riziko pro ledviny, nevyžaduje úpravu některých léků u diabetiků. Na našem pracovišti používáme moderní kontrastní látky, kde riziko uvolnění chemického prvku gadolinia je mizivé,“ vysvětluje lékařka Romana Kaplanová.

Modernizace přinesla nové možnosti

Před dvěma lety prošlo pracoviště magnetické rezonance modernizací. Výsledkem je zkrácení času jednotlivých vyšetření. Přístrojové vybavení bylo doplněno o mamární neboli prsní cívky. Díky nim může magnetická rezonance sloužit také mamologickému vyšetření.

Dětská lékařka. Ilustrační foto.
Dětská pohotovost v Bruntálu skončila loni. Krnov její zrušení neočekává

„Modernizace nám pomohla zkrátit vyšetřovací protokoly, takže jsme mohli navýšit počty vyšetření. Také jsme pořídili nové sekvence a rovněž i prsní cívku. Mám radost, že investice se vyplatila, využíváme vše. V nejbližší době pro nás bude klíčové získat akreditace pro screening karcinomu prostaty,“ bilancuje primářka pětileté výročí magnetické rezonance v krnovské nemocnici.

Sehraný tým

Má radost, že se na pracovišti magnetické rezonance podařilo vytvořit sehraný tým. „Náš tým je od počátku stejný, nedošlo k personální změně. Jsme tým, který dobře funguje a je přátelský ke klientům. Jsem ráda, že nás práce všechny baví, i když někdy je jí opravdu hodně. Děkuji kolegům a všem, kdo nás podporují. Chce to velké odhodlání, abychom všechno zvládli,“ uzavírá primářka.

S oblíbenou lékařkou Naděždou Mičudovou se přišli rozloučit její kolegové i ředitel nemocnice Ladislav Václavec.
V Krnově se loučili s oblíbenou lékařkou. Dostala pamětní medaili