V rámci pomoci, která průběžně míří z Krnova do partnerského města, bylo na začátku školního roku pořízeno vybavení kuchyně za 100 tisíc korun. „Jde o školu, v které byli o prázdninách ubytováni uprchlíci. Nyní do ní chodí tisíc dětí, včetně velkého počtu těch z východu země. O vybavení kuchyně nás požádali zástupci města. Jelikož jeho pořízení vyšlo o hodně levněji na Ukrajině, dohodli jsme se s nimi, že je nakoupíme přímo tam,“ uvedl Filip Vrchovský z odboru sociálního a školství krnovské radnice.

Státní zámek Raduň byl původně středověká tvrz, jeho dnešní kouzelnou podobu má od 19. století.
Zámecké pozvání: Překrásná Raduň nabízí okruhy atraktivního i technického rázu

Pomoc města směřuje také k ukrajinským uprchlíkům, kteří našli dočasný domov přímo v Krnově. Jejich počet se pohybuje kolem tři sta padesáti. Pracovníci sociálního odboru jim pomáhají najít pracovní uplatnění. „Zatímco práci pro muže, kterých je minimum, bychom měli, nabídka pro ženy není. A když už je, jedná se většinou o nekvalifikovanou práci na dohodu a ne o plnohodnotné zaměstnání. I tak je ale takové místo obratem obsazeno,“ říká Filip Vrchovský.

Městský úřad v Krnově například zaměstnal v rámci dohod psycholožku a koordinátorku pro bydlení. „Mezi uprchlíky jsou lidé mnoha odborných profesí, ale narážíme na administrativní problémy při uznání jejich vzdělání a na jazykovou bariéru. Na jejím odstranění ale Ukrajinci pracují, navštěvují kurzy češtiny v pedagogické škole i v městské knihovně, kde už je i kurz pro pokročilé,“ doplnil Vrchovského kolega Ivo Zdráhal.

Aktivní senioři se ve Vrbně pod Pradědem schází na akcích univerzity třetího věku. Jan Gemela je pozval na exkurzi do světa včel, kvasinek, medu a alkoholu. 6. října 2022
VIDEO: Rozlévání medoviny je rituál pro fanoušky včel, kvasinek a alkoholu

Pomoc města směřuje samozřejmě také k ukrajinským uprchlíkům, kteří našli dočasný domov v Krnově. Už na začátku března krnovští zastupitelé vyčlenili na podporu Ukrajinců z městského rozpočtu tři miliony korun. Stále také trvá finanční sbírka pro Nadvirnu na transparentním účtu 123-6331260277 /0100. Město ale peníze nejen dává, ale také přijímá. Z pozice ubytovatele je příjemcem kompenzačního příspěvku na ubytování a už druhý měsíc od státu obdrželo více než 200 tisíc korun.