Hned po návratu čekala Tomáše Hradila exkurze v krnovské nemocnici, kde právě otevírají nejmodernější operační sály. Zatímco české zdravotnictví patří k nejvyspělejším na světě, ukrajinští lékaři, kteří denně operují válečná zranění, zdaleka takové štěstí nemají. Starosta plný čerstvých zážitků z Ukrajiny to může srovnávat.

Nadvirna na Ukrajině je přibližně stejně velká jako její partnerské město Krnov. Za první rok války ukrajinští lékaři jen v nemocnici v Nadvirně provedli na 1500 amputací. Krnované přivezli ukrajinským zdravotníkům léky, rehabilitační pomůcky, jako je rotoped či trenažér chůze, výškově nastavitelná lůžka i berle.

Z Krnova na Ukrajinu odjely tři dodávky s humanitární pomocí pro Irpiň a Nadvirnu. Jejich posádku tvoří zástupci města Krnova a Charity Krnov.
Krnované vyrazili na Ukrajinu. Na jejich pomoc už čeká Nadvirna a Irpiň

O tuto pomoc žádali město Krnov a Charitu Krnov lékaři, kteří na Ukrajině léčí válečná zranění. Část krnovské pomoci byla určená také ukrajinským charitám, které pečují o sirotky, seniory, samoživitelky i uprchlíky.

Stáž ukrajinských lékařů v Krnově

„Aktuálně se pokoušíme zorganizovat týdenní stáž části lékařského a zdravotnického týmu v krnovské nemocnici,“ informoval starosta Tomáš Hradil, který stejně jako místostarostka Monika Dudová zveřejnil na svém Facebooku fotodokumentaci z humanitární mise do míst zasažených válkou.

Protože Krnov a Nadvirna jsou stejně velká města, nabízí se kromě počtu amputací také další srovnání.

V Nadvirně se starají o pět tisíc uprchlíků z východu. „Na náměstí jsou panely desítek mladých vojáků z Nadvirne a okolí, kteří padli ve válce. Ve městě a okolí přišlo o život už téměř dvě stovky mladých mužů. Násobně více jich je nezvěstných. Zkuste si představit podobné panely v Krnově plné vašich známých. S místostarostkou Monikou Dudovou jsme uctili jejich památku,“ okomentoval Hradil jednu z fotografií z Nydvirny.

Zranění a traumata jsou všude

Před vstupem na Ukrajinu na hraničním přechodu Medyka - Shehyni potkala krnovská výprava anglické hasiče a dámy z Finska, kteří rovněž vyrazili pomáhat. „Pomoc potřebují na Ukrajině všude. Kdekoliv se neválčí, starají se o tisíce žen, dětí a starých lidí, kteří přišli o střechu nad hlavou, a často i o své blízké,“ uvedl Tomáš Hradil a vyzval, ať vytrváme v pomoci Ukrajině.

Na společné fotografii jsou Krnované zachyceni se zdravotnickým personálem rehabilitačního oddělení. Část humanitární pomoci vyložili v Kyjevském regionálním centru duševního zdraví.

Starosta Krnova Tomáš Hradil a místostarostka Monika Dudová zveřejnili fotografie z humanitární mise Krnovanů na Ukrajinu. Zdroj: archiv Tomáše Hradila se souhlasemStarosta Krnova Tomáš Hradil a místostarostka Monika Dudová zveřejnili fotografie z humanitární mise Krnovanů na Ukrajinu. Zdroj: archiv Tomáše Hradila se souhlasemZdroj: Deník/VLP Externista

Zde jsou pacienty především vojáci. „Snaží se překonat traumata z válečné fronty. Někteří se vrací ke svým rodinám, někteří bohužel zpět na frontu. Jejich pohledy plné prázdnoty a smutku se těžko popisují,“ komentoval Hradil zařízení zaměřené na válečná traumata. Přidal fotografii armádní zotavovny, kde ukrajinští vojáci odpočívají mezi jednotlivými nástupy na frontu.

V troskách promlouvají Banksyho díla

Krnované museli urazit tisíc kilometrů strastiplné cesty, než dorazili do partnerského města Nadvirna, kde část humanitární pomoci vyložili přímo na radnici. Samozřejmě v galerii z Ukrajiny nechybí ani společná fotografie starosty Krnova se starostou Nadvirne Zinovijem Andrejevičem.

Fotografie prozrazují, jak tvrdá musela být konfrontace Krnovanů s válečnou realitou na Ukrajině.

Borodyanka patří k městům, které byly nejhůř zasažené hned na začátku války. Pro město v troskách se těžko hledají slova. Mnohé ale vypovídají slavná streetartová díla tajemného umělce Banksyho, který pomáhá překonat
všudypřítomnou zkázu a zmar svým humorem.

„Nikdy bych si nepomyslel, že uvidím díla jednoho z nejslavnějších světových umělců poprvé na vlastní oči zrovna v místě, kde rezonují nejspíše nejvíc. Na troskách bytového domu v Borodyance,“ popsal Hradil osobní setkání s fenoménem Banksy.

Masové hroby, mučírny a popraviště

Buča, Irpiň nebo Vorzel jsou vlastně předměstím Kyjeva. Jsou to také místa, kde ruští okupanti zanechali masové hroby, mučírny a popraviště. „Jeden z nejvíce emotivních momentů naší cesty byla návštěva hřbitova v Irpini. Stovky hrobů lidí – civilistů – kteří se stali obětí ruského řádění v prvních týdnech války. Před hřbitovem se nachází vrakoviště rozstřílených automobilů,“ komentoval Hradil další fotografie z této oblasti.

Starosta Krnova Tomáš Hradil a místostarostka Monika Dudová zveřejnili fotografie z humanitární mise Krnovanů na Ukrajinu. Zdroj: archiv Tomáše Hradila se souhlasemStarosta Krnova Tomáš Hradil a místostarostka Monika Dudová zveřejnili fotografie z humanitární mise Krnovanů na Ukrajinu. Zdroj: archiv Tomáše Hradila se souhlasemZdroj: Deník/VLP Externista

Zaujalo ho, že pouhý rok po odchodu ruských okupantů už se daří mnoho domů opravovat, takže průjezd těmito místy vybízí k opatrnému optimismu. Do měst zničených válkou se vrací život. V Irpini Krnované nocovali v malém bytě tchýně a tchána místního faráře, takže byla příležitost zblízka poznat, jak se žije ukrajinským civilistům ve válce.

Charitě v Irpini Krnované předali hlavně potraviny a léky. Mohli zde také sledovat, jak místní reagují, když sirény ohlásí letecký poplach. „Nebyl to moc příjemný pocit, ale přečkali jsme bez újmy. Žádný kryt v okolí jsme neměli, tak nezbývalo, než si dát panáka vodky a modlit se. Na Kyjev a další města denně míří desítky sebevražedných dronů a občas i nějaká raketa, ale riziko, že bychom přišli k újmě, zas tak velké nebylo,“ vyhodnotil Tomáš Hradil současnou každodenní situaci na Ukrajině.

Fenomén Volyňští Češi a Krnov

„Naším ukrajinským přátelům jsem několikrát zopakoval, že jejich vojáci bojují i za naši svobodu. Je to válka světa demokracie (byť zdaleka ne dokonalé) proti zemi, kde se lidé za své názory trestají, vězní, likvidují a popravují,“ uvedl starosta Hradil.

První uprchlíci z Ukrajiny přijeli do Krnova před rokem.
FOTO: Před rokem do Krnova dorazily první autobusy s uprchlíky z Ukrajiny

Výročí konce druhé světové války bylo pro Krnovany vhodnou příležitostí navštívit památník Volyňských Čechů v obci Rovno. Češi Volyňáci totiž statečně bojovali po boku Ukrajinců a Slováků ve Svobodově armádě při osvobozování území Ukrajiny a Československa od nacistů. Po válce se české rodiny ve velkém stěhovaly z ukrajinské Volyně na Krnovsko.

„Na Ukrajině se mísí optimismus a naděje s obrovským smutkem. Procházet se mezi domy zničenými raketami je samo o sobě děsivé. Mluvit s místními lidmi o hrůzách, které na Ukrajině napáchalo (a stále páchá) Rusko, je ještě mnohem horší. Je to něco, co už nikdy nepůjde vrátit zpátky. Po návratu domů si člověk uvědomí, jak se tady máme dobře a jaké malichernosti občas všichni řešíme,“ uzavřel Tomáš Hradil svou zkušenost s válkou na Ukrajině.