VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Krnov nabízí pro česko-polské územní vyrovnání 0,4 hektaru

Krnov - Ani padesát let po podepsání smlouvy mezi Československou republikou a Polskou lidovou republikou o konečném vytyčení státních hranic se Polsko nedočkalo kompenzace za 368,55 hektarů. O tak velké území přišlo Polsko při úpravách hraniční čáry koncem padesátých let minulého století a právě o tolik se zvětšilo území Československa.

18.6.2008
SDÍLEJ:

Hraniční kameny se na několika místech asi budou posouvat. Krnov nabídl státu pro vyrovnání územních dluhů vůči Polsku plochu o rozloze 3856 metrů čtverečních. Po povodních, které změnily koryto, je na tento pozemek lepší přístup z Polska než od Krnova.Foto: DENÍK/Fidel Kuba

Až nyní se rozhodla česká vláda vyrovnat územní dluhy, které vznikly při úpravách česko-polské hranice. V první etapě hodlá předat Polsku 132 hektarů pozemků. Na druhou etapu se připravuje tím, že zbývající hektary teprve hledá v příhraničních regionech. Při hledání vhodných pozemků oslovilo Ministerstvo vnitra ČR také město Krnov, které již v roce 2003 nabídlo státu ke směně 3856 metrů čtverečních pozemků.

„Pozemky jsou v blízkosti Papírového mlýna. Po povodni v roce 1997 v této oblasti narovnalo Povodí Odry řeku Opavu, kterou prochází státní hranice, takže vznikl nevyužitelný pozemek, který je v současnosti za řekou a zástupci majitele, tedy města, se k němu dostanou jen obtížně,“ vysvětlila vedoucí odboru správy majetku města Městského úřadu v Krnově Lenka Andršová, jak byl nepotřebný pozemek vytipován.

Po pětiletém mlčení se ministerstvo vnitra konečně ozvalo s konkrétním požadavkem. Zastupitelé Krnova už schválili záměr výměny těchto pozemků ve vlastnictví města Krnova za pozemky o stejné výměře ve vlastnictví České republiky. Výměna se ale uskuteční jen v případě, že polská strana bude mít o nabízenou parcelu zájem.

Důvodem hraničních úprav na základě československo – polské smlouvy z roku 1958 byla snaha napřímit a tím současně zkrátit hranice. Kromě zarovnání všech bezvýznamných výběžků a klínů změny hranice reagovaly také na pohraniční vodní toky, které si našly nové koryto. K největším změnám v katastru Krnova došlo severně od řek Opava a Opavice. Tvar hranice se tam změnil z devadesáti procent. „Krnov přitom získal část Hlubčického okresu v katastru polských obcí Chomýž, Krásné Pole a Bližčice. Na levém břehu Opavice jsme získali 13 hektarů orné půdy, severně od centra Krnova získalo Československo 38 hektarů a východně od oblouku řeky Opavy 18 hektarů. K výraznému posunu hranic došlo také u Matějovic, Slezských Pavlovic, Hrozové, Pelhřimov a Hlinky,“ zrekapituloval změny na Krnovsku historik Vladimír Blucha.

Naopak Polsko při těchto změnách získalo krnovský Obecní kopec, který je viditelný už z dálky, protože je vysoký 411 metrů, a také jeho okolí. Získalo rovněž malé parcely u Slezských Pavlovic, Chomýže, Hlinky a Janova. „U Krnova byla vytyčena státní hranice přímkově, takže se podstatně zkrátila. Jen změnami v okrese Krnov se zkrátila o celých sedm kilometrů. Shrneme-li změny v katastru Krnova, zjistíme, že z území Polska bylo ke Krnovu připojeno 69 hektarů a naopak Polsku bylo předáno 76 hektarů, většinou orné půdy. Československo jako celek při těchto změnách své území zvětšilo, ale v katastru Krnova po výměně území rozdíl činí asi sedm hektarů v náš neprospěch,“ shrnul změny v padesátých letech minulého století Vladimír Blucha. Současné úpravy hranice, o kterých jedná Praha s Varšavou, jsou podstatně menší.

Autor: František Kuba

18.6.2008 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Management - Management Ředitel 38 000 Kč

Obchodní náměstci (ředitelé) Obchodní ředitel. Požadované vzdělání: vysokoškolské. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 38000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: místo výkonu práce : Krnov + ČR, Hledáte zajímavou práci? Obohaťte náš tým a staňte se jedním z nás!, , Co bude Vaší náplní práce?, , " Formulování a implementace strategických prodejních plánů, " Zodpovědnost za dosahování cílových prodejních ukazatelů, " Starost o strategické řízení a ovlivňování vývojových a inovačních procesů, " Určení obchodní strategie a postupů do budoucna, " Komunikace s klíčovými zákazníky, " Rozdělování úkolů a kontrola plnění, " Pravidelný reporting výsledků, , Co od Vás očekáváme?, , " VŠ vzdělání technického směru, " Praxe na obdobné pozici 4 roky podmínkou , " Znalost v oboru technická činnost v dopravě výhodou, " Všeobecný zájem o technické obory, " Znalost anglického jazyka výhodou, " Velmi dobré manažerské schopnosti a dovednosti, " Dobré komunikační a vyjednávací schopnosti, " Schopnost pracovat samostatně i v týmu, " Organizační schopnosti a vysoké pracovní nasazení, " Zodpovědnou a samostatnou práci, " Flexibilitu a odolnost vůči stresu a zátěži, " Řidičský průkaz sk. B, , Co Vám za to nabízíme?, , " Platové podmínky od 38.000,- Kč, , Na co se můžete těšit?, o Zázemí stabilní, úspěšné a stále se rozvíjející společnosti, o Přátelské pracovní prostředí , o Možnost seberealizace a uplatnění svých zkušeností a znalostí, o Příležitost k profesnímu růstu a osobnímu rozvoji, o Služební auto, o Notebook, mobilní telefon, o Stravenky, čtvrtletní odměny, další benefity, Místo pracoviště: Česká Republika, , Typ pracovního poměru: Práce na plný úvazek, doba určitá rok, poté doba neurčitá, , V případě zájmu o tuto pozici zašlete prosím svůj strukturovaný životopis s fotografií na e-mail personalni@znackymorava.cz, Z : 12.6.2018. Pracoviště: Značky morava, a.s., Čsl. armády, č.p. 1112, 794 01 Krnov 1. Informace: Zuzana Hoferková, .

Výroba - Výroba Strojírenští technici technologové, 35 000 Kč

Strojírenští technici technologové, normovači Technolog svařování. Požadované vzdělání: úso s maturitou (bez vyučení). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 35000 kč, mzda max. 40000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: místo výkonu práce : Krnov, Chářovská 120, Popis pozice:, " Stanovuje technologické postupy a kontroluje jejich dodržování, " Ověřuje a udržuje platné kvalifikace svářečů, školí svářeče, " Provádí technický dozor na pracovišti, " Zajišťuje a organizuje technologickou přípravu výroby, " Zpracovává podklady pro cenové kalkulace, " Tvorba norem spotřeby času, Požadujeme:, " VŠ, SS vzdělání technického směru, " Praxe min. 10 let, " Znalost technické dokumentace, " Znalost materiálů, slitin a jejich vlastností, " Základní znalost AJ , " Aktivní znalost práce na PC, , , Hlásit se na e - mail : personalni@elfe.cz nebo na tel. č. 554 689 019 nebo osobně na výše uvedené adrese., Z : 19.3.2018. Pracoviště: Elfe, s.r.o., Chářovská, č.p. 920, 794 01 Krnov 1. Informace: Andrea Zahradníčková, +420 554 689 019.

Výroba - Obsluha ostatních stacionárních strojů a zařízení 15 000 Kč

Obsluha ostatních stacionárních strojů a zařízení jinde neuvedená Obsluha tabulových nůžek a CNC ohraňovacího lisu. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 15000 kč. Volných pracovních míst: 5. Poznámka: místo výkonu práce : Bruntál, Vrchlického 10, Vyučení není podmínkou, zručnost, přesnost, spolehlivost, mzda v úkole. Orientace ve výkresové dokumentaci., Hlásit se na e - mail : martin.madr@elkoplast.cz, Z : 6.9.2017 A : 26.4.2018. Pracoviště: Elkoplast cz, s.r.o. - pracoviště bruntál, Vrchlického, č.p. 1175, 792 01 Bruntál 1. Informace: Mádr, .

Zdravotnictví - Zdravotnictví Sociální pracovník 15 700 Kč

Sociální pracovníci v oblasti péče o zdravotně postižené Pracovník v sociálních službách - základní výchovná nepedagogická péče. Požadované vzdělání: úso s maturitou (bez vyučení). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 15700 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: místo výkonu práce : Bruntál, Husova 2, vzdělání v oblasti sociální, pedagogické, zdravotní, základní výchovná nepedagogická činnost s dětmi se zdravotním postižením ve věku 1 - 15 let, pomoc při osobní hygieně, stravování, výchovné činnosti atd. Prac. doba od 7.00 do 15.00 hodin., Hlásit se na e - mail : monca.medkova@tiscali.cz, VŘ se uskuteční dne 21.6.2018 na výše uvedené adrese., Z : 13.6.2018. Pracoviště: Spolkový dům mariany berlové, Husova, č.p. 913, 792 01 Bruntál 1. Informace: Monika Medková, .


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Stadion Nižnij Novgorod (Nižnij Novgorod, 44 899 diváků). Tato aréna je situována na místě zvaném Strelka, kde se stékají řeky Volha a Oka. Její design je inspirován přírodními živly vodou a větrem. Také tento stánek byl postaven speciálně pro šampionát.
40

Trenérský rekordman či největší karetní hříšníci. Nabízíme fakta o MS v Rusku

Sklizeň třešní. Ilustrační foto.
7

Chtěli třešně, místo toho se však ošklivě zranili

Rozšířená realita v žaláři a dobře skrytá marihuana pro Poláky: videa dne

Podívejte se na krátký sestřih toho nejzajímavějšího, co zaznamenali redaktoři Deníku v pondělí 18. června 2018.

OBRAZEM: Dny města Bruntálu připomněly 805. výročí

Město Bruntál má za sebou třídenní oslavy, připomnělo si 805. výročí svého založení. Slavnosti probíhaly na několika místech. Dny města Bruntálu nabídly lidem pestrý program od sportu, soutěží a akcí pro děti, módních přehlídek, jarmarku až po koncerty a další kulturní vystoupení.

Policisté na Albrechticku zatkli cizince. Koupili si dům pro pěstování konopí

VIDEO, FOTOGALERIE/ - Policisté zahájili trestní stíhání trojice cizinců ve věku 25 až 28 let, kteří si na Albrechticku koupili nemovitost a vybavili ji na pěstování konopí. Šlo o marihuanu pro polský trh.

S šedesáti kily na Sněžku a Nazareth s Masarykem v Havířově: videa víkendu

Podívejte se na krátký sestřih toho nejzajímavějšího, co zaznamenali redaktoři Deníku o víkendu 16. až 17. června 2018.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT