VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Krnov nabízí pro česko-polské územní vyrovnání 0,4 hektaru

Krnov - Ani padesát let po podepsání smlouvy mezi Československou republikou a Polskou lidovou republikou o konečném vytyčení státních hranic se Polsko nedočkalo kompenzace za 368,55 hektarů. O tak velké území přišlo Polsko při úpravách hraniční čáry koncem padesátých let minulého století a právě o tolik se zvětšilo území Československa.

18.6.2008
SDÍLEJ:

Hraniční kameny se na několika místech asi budou posouvat. Krnov nabídl státu pro vyrovnání územních dluhů vůči Polsku plochu o rozloze 3856 metrů čtverečních. Po povodních, které změnily koryto, je na tento pozemek lepší přístup z Polska než od Krnova.Foto: DENÍK/Fidel Kuba

Až nyní se rozhodla česká vláda vyrovnat územní dluhy, které vznikly při úpravách česko-polské hranice. V první etapě hodlá předat Polsku 132 hektarů pozemků. Na druhou etapu se připravuje tím, že zbývající hektary teprve hledá v příhraničních regionech. Při hledání vhodných pozemků oslovilo Ministerstvo vnitra ČR také město Krnov, které již v roce 2003 nabídlo státu ke směně 3856 metrů čtverečních pozemků.

„Pozemky jsou v blízkosti Papírového mlýna. Po povodni v roce 1997 v této oblasti narovnalo Povodí Odry řeku Opavu, kterou prochází státní hranice, takže vznikl nevyužitelný pozemek, který je v současnosti za řekou a zástupci majitele, tedy města, se k němu dostanou jen obtížně,“ vysvětlila vedoucí odboru správy majetku města Městského úřadu v Krnově Lenka Andršová, jak byl nepotřebný pozemek vytipován.

Po pětiletém mlčení se ministerstvo vnitra konečně ozvalo s konkrétním požadavkem. Zastupitelé Krnova už schválili záměr výměny těchto pozemků ve vlastnictví města Krnova za pozemky o stejné výměře ve vlastnictví České republiky. Výměna se ale uskuteční jen v případě, že polská strana bude mít o nabízenou parcelu zájem.

Důvodem hraničních úprav na základě československo – polské smlouvy z roku 1958 byla snaha napřímit a tím současně zkrátit hranice. Kromě zarovnání všech bezvýznamných výběžků a klínů změny hranice reagovaly také na pohraniční vodní toky, které si našly nové koryto. K největším změnám v katastru Krnova došlo severně od řek Opava a Opavice. Tvar hranice se tam změnil z devadesáti procent. „Krnov přitom získal část Hlubčického okresu v katastru polských obcí Chomýž, Krásné Pole a Bližčice. Na levém břehu Opavice jsme získali 13 hektarů orné půdy, severně od centra Krnova získalo Československo 38 hektarů a východně od oblouku řeky Opavy 18 hektarů. K výraznému posunu hranic došlo také u Matějovic, Slezských Pavlovic, Hrozové, Pelhřimov a Hlinky,“ zrekapituloval změny na Krnovsku historik Vladimír Blucha.

Naopak Polsko při těchto změnách získalo krnovský Obecní kopec, který je viditelný už z dálky, protože je vysoký 411 metrů, a také jeho okolí. Získalo rovněž malé parcely u Slezských Pavlovic, Chomýže, Hlinky a Janova. „U Krnova byla vytyčena státní hranice přímkově, takže se podstatně zkrátila. Jen změnami v okrese Krnov se zkrátila o celých sedm kilometrů. Shrneme-li změny v katastru Krnova, zjistíme, že z území Polska bylo ke Krnovu připojeno 69 hektarů a naopak Polsku bylo předáno 76 hektarů, většinou orné půdy. Československo jako celek při těchto změnách své území zvětšilo, ale v katastru Krnova po výměně území rozdíl činí asi sedm hektarů v náš neprospěch,“ shrnul změny v padesátých letech minulého století Vladimír Blucha. Současné úpravy hranice, o kterých jedná Praha s Varšavou, jsou podstatně menší.

Autor: František Kuba

18.6.2008 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Silný vítr. Ilustrační snímek.

Meteorologové varují před extrémně silným větrem

Ilustrační foto

Zesnulí v krnovském a bruntálském regionu

Muzeum se ženě omluví kvůli šikaně ze strany šéfky

Na dva roky práce ve Vlastivědném muzeu Jesenicka nevzpomíná Hana Hošková v dobrém. Bioložka tuto instituci žalovala kvůli šikaně ze strany bývalé ředitelky Veroniky Rybové.

Od neděle platí nový vlakový jízdní řád

Pokud jezdíte pravidelně vlakem, raději si zkontrolujte, kdy vyjíždí. Nový jízdní řád přináší od neděle drobné změny.

Falešní vnuci opět udeřili

I přes veškerá upozornění a prevenci policie stále musí řešit případy podvedených seniorů. Jeden takový se ve čtvrtek stal také v Opavě.

Sníh na Červenohorském sedle kdysi odklízel i dřevěný pluh

Do práce nastupuj odpočatý, vyspalý, střízlivý. Například tato směrnice platila pro zaměstnance tehdejší okresní správy silnic v roce 1977. Náročnou práci cestářů od poloviny 19. století po současnost mapuje ojedinělá výstava ve vikýřovickém Muzeu silnic, kterou mohou lidé navštívit od minulého týdne.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT